TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

180 mln zł w POPC przesunięte na laptopy dla szkół

Już od 1 kwietnia samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze dla szkół na laptopy i tablety. A wszystko to dlatego, że udało się zaoszczędzone środki z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) przesunąć na zakup sprzętu do placówek oświatowych. Chodzi o niebagatelną kwotę 180 mln zł. Pojedyncza gmina może się starać o wsparcie w kwocie 40 tys. zł.

– Mamy 180 mln zł na komputery i mobilny internet dla nauczycieli i uczniów! Szybka ścieżka, minimum formalności, maksimum elastyczności – wszystko po to, by jak najszybciej dostali sprzęt do zdalnej nauki – napisał na Twitterze minister cyfryzacji Marek Zagórski.

– Zależy nam na czasie. Dlatego zdecydowaliśmy się na najszybszy i najprostszy tryb. Nasz cel to możliwie najmniej formalności i jak najszybsze wypłaty – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Jeśli któreś z samorządów już dziś wie, że jego nauczyciele lub uczniowie potrzebują sprzętu lub dostępu do internetu, już teraz może je kupować. Zwrócimy pieniądze za te zakupy – dodaje szef MC.

Jak będzie wyglądała procedura? – Szybki, elektroniczny wniosek do Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Ekspresowa procedura wnioskowania i wypłata środków. O pieniądze może wnioskować każda gmina – zapowiada ministerstwo.

Resort zakłada, że kwota wsparcia na każdą gminę wynosić będzie nie mniej niż 40 tys. Jak zapewnia ministerstwo nie potrzeba wkładu własnego: – Złożenie wniosku to gwarancja wypłaty.

Ubiegając się o takie wsparcie samorząd w pierwszej kolejności musi oszacować potrzeby, a potem rozpocząć zakupy.

Resort nie wskazuje parametrów sprzętu, a bardziej chodzi o to, by gminy zmaksymalizowały efekty wsparcia, działając w oparciu o potrzeby mieszkańców i maksymalizując liczbę zakupionego sprzętu. Chodzi o to, by trafił do jak największej grupy potrzebujących uczniów.

Dopiero potem konieczne będzie złożenie wniosku do CPPC.

 – Zawsze nam zależało, aby eliminować różnice w dostępie do internetu i nowoczesnego sprzętu w różnych miejscach Polski. Obecnie ta potrzeba jest pilniejsza, niż kiedykolwiek dotąd. Dlatego reagujemy i przyspieszamy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Kupiony sprzęt może być użyczany uczniom i nauczycielom. Kiedy lekcje wrócą do szkół, będzie dalej wykorzystywany np. podczas lekcji – dodaje szef MC.

Aby tak szybkie wsparcie dla samorządów było możliwe konieczna była zgoda Komisji Europejskiej na przesunięcie środków między projektami. A ta była błyskawiczna – ministerstwo otrzymało ją w jeden dzień.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...