TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

17. MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA „INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA GEOPRZESTRZENNE”

W dniach 14-15 października 2015 roku w Warszawie odbyła się kolejna edycja corocznej Międzynarodowej Konferencji Globemy, poświęconej rozwiązaniom informatycznym między innymi dla telekomunikacji, energetyki i branż sieciowych. Wydarzenie zostało podzielone na 7 sesji tematycznych, które składały się łącznie z 26 prezentacji. Tradycyjnie Konferencji towarzyszyła wystawa, na której zaprezentowano ponad 40 rozwiązań branżowych i technologii IT. Wydarzenie jak co roku cieszyło się dużą frekwencją – w Konferencji wzięło udział ponad 180 osób.

DZIEŃ 1 – POWITANIE, SESJA PLENARNA I… OKTOBERFEST
Pierwszego dnia Konferencji, jeszcze przed Sesją Otwierającą, odbyło się Śniadanie Innowacji z Google GEO, czyli organizowane cyklicznie przez Globemę i Google warsztaty poświęcone biznesowym zastosowaniom Map Google. Tym razem spotkanie było dedykowane ekspertom działającym w branży TSL (transport, spedycja, logistyka). W trakcie Seminarium poruszone zostały takie zagadnienia jak: rozwiązania geoprzestrzenne dla logistyki, case studies wdrożeń Google Maps czy zastosowanie map w sprzedaży i marketingu.
Zasadniczą konferencję i Sesję Otwierającą rozpoczął Marek Gondzio, Prezes Zarządu Globemy. W dalszej części sesji uczestnicy mieli okazję wysłuchać trzech prezentacji gościnnych:
•GE Smallworld 5 i Mobile Enterprise Suite – nowa generacja innowacyjnych produktów geoprzestrzennych od GE Digital Energy (Damien Wall, GE)
•Google for Work – nowe technologie w strategiach rozwoju w telekomunikacji i branżach sieciowych (Magdalena Dziewguć, Google)
•Zmiany w infrastrukturze energetycznej w Holandii – jak Holendrzy zarządzają przesyłem i dystrybucją energii (Maria Zolik, Enexis).
Pierwszy dzień Konferencji zakończyła Sesja Plenarna, w trakcie której wygłoszone zostały prezentacje miedzy innymi o zarządzaniu służebnością przesyłu oraz o zastosowaniu aplikacji FFA Performance Management do podnoszenia wydajności prac w terenie.
Wystąpienia merytoryczne nie były jednym punktem programu pierwszego dnia Konferencji – 14 października wieczorem odbyła się mniej oficjalna część wydarzenia, która obejmowała kolację w warszawskiej restauracji i browarze Bierhalle, słynącego ze świetnej jakości piwa własnej produkcji. Sam posiłek był wstępem do wielu atrakcji w klimacie Oktoberfest, między innymi: opowieści piwowara, degustacji różnych gatunków piwa, muzyki bawarskiej na żywo, zwiedzania browaru i konkursu kapslowania butelek na czas.
DZIEŃ 2 – W STRONĘ ROZWIĄZAŃ BRANŻOWYCH
Drugi dzień wydarzenia rozpoczęły dwie sesje – Migracja i Pozyskiwanie Danych oraz Sesja Technologiczna. Zwieńczeniem Konferencji były trzy równoległe sesje branżowe poświęcone dedykowanym rozwiązaniom IT dla telekomunikacji, energetyki, ciepłownictwa, gazownictwa, ropociągów, wodociągów oraz kanalizacji. W trakcie sesji poruszane były zagadnienia dotyczące paszportyzacji sieci, zarządzania majątkiem sieciowym i infrastrukturą, projektowania i planowania sieci, zarządzania pracą w terenie czy oprogramowania wspierającego smart grid. W drugim dniu nie zabrakło również prezentacji gościnnych wygłoszonych przez Klientów i Partnerów Globemy. Wśród wystąpień gościnnych znalazły się między innymi:
•Proces paszportyzacji i utrzymania modelu sieci energetycznej z uwzględnieniem sieci nN (Dorota Soboń, Artura Ozga, PGE Dystrybucja oraz Dariusz Laskowski, Globema)
•Automatyzacja procesów konwersji, migracji i integracji złożonych danych przestrzennych z różnych formatów – przykłady zastosowań oprogramowania FME w branżach sieciowych i telekomunikacji (Ken Bragg, Safe Software)
•Szybkie zbieranie danych i precyzyjne pomiary laserowe obiektów w terenie przy pomocy ikeGPS’ Spike oraz GE MapSight – Premiera produktów w Europie Centralnej (Brian Soliday, ikeGPS)
•Korzyści biznesowe dla klientów w kompleksowych wdrożeniach rozwiązań geoprzestrzennych w oparciu o technologie Dell i Intel (Klaudiusz Zagański, Dell oraz Marek Godala, Globema)
•Projekt Fenix – dostosowywanie i modernizacja infrastruktury IT oraz systemów GIS poprzez „dynamiczny remont” (Jaap van der Zalm, Enexis)
•System Dynamicznego Zarządzania Przesyłem – wnioski z projektu B+R realizowanego z udziałem OSP i dwóch OSD (Bolesław Mostowski, Procesy Inwestycyjne oraz Tomasz Gulczyński, Globema)
•Prosumenci i mikrosieci. Prognozowanie w Chmurze zapotrzebowania i produkcji energii elektrycznej (Dariusz Baczyński, Politechnika Warszawska oraz Artur Lesiak, Globema)
•Optymalizacja prac w sezonie włączeń i wyłączeń z wykorzystaniem systemu do zarządzania pracami w terenie (Anna Jakób, Łukasz Pawłowski, GPEC Gdańsk)
•Wykorzystanie EC.GIS w unifikacji procesów związanych z utrzymaniem majątku sieciowego w terytorialnie rozproszonym PEC (Paweł Łuczak, Piotr Lechwar, ECO Opole oraz Jacek Wielgosz, Globema)
•Tworzenie i wykorzystywanie geoprzestrzennych analiz biznesowych w przedsiębiorstwach sieciowych (Bogumiła Roszkowska, MPEC oraz Piotr Eljaszak, Globema)
•Implementacja i wykorzystanie systemu paszportyzacji sieci w architekturze multi-tenant do unifikacji projektowania i dokumentacji sieci HFC (Krzysztof Sidor, UPC).
WYSTAWA OPROGRAMOWANIA I TECHNOLOGII
Tradycyjnie już Konferencji towarzyszyła wystawa, w trakcie której eksperci od poszczególnych produktów prezentowali na żywo wszystkie rozwiązania wchodzące w skład oferty Globemy oraz Partnerów. Tegoroczna wystawa składała się łącznie z 9 stanowisk, wśród których znalazło się 6 stanowisk Globemy, poświęconych poszczególnym branżom i klasom rozwiązań (w tym GE Samllworld i Google GEO), oraz 3 stanowisk Partnerów wydarzenia – NTI/DELL/Intel, ikeGPS oraz TPI.
Warto także podkreślić, że w tym roku w trakcie wystawy technologii miały miejsce Europejskie premiery 3 produktów:
•GE MapSight – rozwiązanie przeznaczone do szybkiego zbierania danych w terenie, wyposażone w dalmierz laserowy
•ikeGPS Spike – rozwiązanie mobilne umożliwiające precyzyjne pomiary laserowe w terenie
•Topcon IP-S3 – systemu skaningu mobilnego wykorzystywany między innymi do tworzenia Google StreetView.
Relacja, wraz z galerią zdjęć, jest również dostępna online pod adresem: Konferencja2015

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...