TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

111 mln infekcji malware w systemach Windows

Firma Atlas VPN podała, że w 2020 r. ponad 111 milionów infekcji złośliwym oprogramowaniem dotknęło urządzenia z Windowsem. Malwere to według nich najczęstsze obecnie cyberzagrożenie. A chociaż dotyczy różnych systemów operacyjnych, to najczęściej atakuje Windowsa.

Zespół Atlas VPN w swoich analizach opierał się na raporcie State of Malware autorstwa Malwarebytes. Z badań wynika, że najwięcej infekcji złośliwym oprogramowaniem systemów Windows wykryto na urządzeniach konsumenckich. To aż 83 proc. czyli prawie 92,3 mln zdarzeń. 15 proc. czyli 16,7 mln infekcji dotyczy urządzeń biznesowych.

Widoczny jest tutaj spadek infekcji malware w roku 2020r w stosunku do roku 2019 o 12 proc.

Jednocześnie odnotowano największy wzrost infekcji HackTool, oprogramowania stosowanego przez hakerów do uzyskiwania nieautoryzowanego dostępu do komputerów użytkowników Windows. Wzrost liczby tych ataków  w stosunku do poprzedniego roku wyniósł aż 150 proc. W 2019 r. było to 7,4 mln, a w 2020 r. aż 18,4 mln.

Duży wzrost odnotował również Rogue, bo aż 117 procentowy. Jednak jego ogólna liczba infekcji (1,3 mln) daje mu zaledwie ósme miejsce na liście złośliwych programów.

Na miejscu pierwszym są  Adware – złośliwe aplikacje reklamowe. Pojawiały się 35,5 mln razy co stanowi 32 proc. wszystkich infekcji. Na drugim miejscu znajduje się Trojan z prawie 30 mln pojawień – 27 proc.

Źródło informacji i grafik: atlasvpn.com

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze