TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Zwiększająca się infrastruktura IT to większe cyberzagrożenie

W ciągu czterech lat liczba urządzeń w przedsiębiorstwach wzrosła o 80 proc. Pokazuje to tempo cyfryzacji polskich przedsiębiorstwa. Zmienia się rodzina gospodarka i kultura pracy. Jednocześnie pojawia się shadow IT i zwiększa cyberzagrożenie.

Raport McKinsey & Company „Digital Challengers in the next normal. Central and Eastern Europe on a path to digitally-led growth” pokazuje, że w 2021 r. rozwój polskiej gospodarki był 2,5-krotnie większy niż w latach 2019-2020. Osiągnął on poziomie 18,4 proc.

Rośnie też liczba urządzeń sieciowych. Zwiększająca się infrastruktura IT dotyczy także przedsiębiorstw z sektora produkcji transformujących w kierunku Przemysłu 4.0. A to dodatkowo obciąża działy IT.

– Widzimy ogromną korelację między wzrostem liczby osób pracujących zdalnie, a powiększaniem się firmowych infrastruktur IT. Pracodawcy musieli zapewnić swoim pracownikom narzędzia do pracy z domu. Nie każda firma jednak mogła sobie na to pozwolić. Część osób musiało wykorzystać do pracy swoje własne urządzenia, co jest szczególnie ryzykowne w kontekście bezpieczeństwa cyfrowego – mówi Sebastian Wąsik, Country Manager na Polskę w baramundi software.

Na rozbudowę infrastruktury IT wpływają także trendy BYOD (Bring Your Own Device) oraz COPE (Company Owned Personally Enabled). Według raportu Syntonic 87 proc. organizacji jest zależnych od dostępu pracowników do aplikacji biznesowych z poziomu osobistych smartfonów.

Dlatego też eksperci baramundi ostrzegają przed związanymi z tym zagrożeniami. Jednym z nich jest Shadow IT. Określa się tak korzystanie przez pracowników na firmowych sprzęcie z niezatwierdzonych przez pracodawcą czy dział IT programów. Może to podnieść zagrożenie cyberatakami.

– Mnogość urządzeń podłączonych do sieci, mających dostęp do często bardzo wrażliwych firmowych zasobów, niesie za sobą wiele zagrożeń. Przede wszystkim rozległa infrastruktura IT oznacza większe pole działania dla cyberprzestępców – wyjaśnia Kamil Strzałka, inżynier wsparcia sprzedaży w baramundi software.

Dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich narzędzi pozwalających zarządzać wszelkimi elementami rozwijającej się stale infrastruktury IT. Od komputerów stacjonarnych w biurach firmy, poprzez laptopy czy nawet smartfony wykorzystywane do pracy zdalnej przez pracowników.

Źródło: itwiz.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...