Jesienna Konferencja Szkoleniowa Związku Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza stworzyła wiele okazji do bezpośrednich rozmów na temat nowego prawa komunikacji elektronicznej i obowiązków operatorów na rzecz obronności. Silny akcent położony był także na tematy związane z telewizją.
Toruń gości tej jesieni aż trzy konferencje branżowe związane z telekomunikacją. Oprócz ZTKIG spotka się tu jeszcze PIKE oraz uczestnicy Zjazdu MiŚOT. Być może inspiracją tego wyboru jest prawdziwy prawny przewrót kopernikański, którego doświadcza obecnie branża telekomunikacyjna.
Zmiany budzą wątpliwości
O tym jak wiele się zmienia już od listopada, pisaliśmy wielokrotnie na naszym portalu. Operatorzy i eksperci wskazują też coraz częściej wątpliwości interpretacyjne dotyczące konkretnych przepisów. Dwukrotnie podczas tej konferencji ZTKIG skonfrontowany był z nimi Tomasz Opolski, zastępca dyrektorki Departamentu Telekomunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji. Każde z tych godzinnych spotkań było intensywną wymianą zdań, z których płynęły też wnioski do dalszego procedowania w trybie konsultacji rozporządzeń wykonawczych do ustawy.
Jako szczególnie ważne dla członków ZTKIG wskazano potrzebę jednoznacznego rozstrzygnięcia, gdzie kończy się zakres “publicznej działalności telekomunikacyjnej” w rozumieniu nowej ustawy. Wiele telewizji kablowych w Polsce nadal działa jako spółdzielnie i stowarzyszenia, a co za tym idzie świadczy usługi ograniczonej liczbie odbiorców – członkom wspólnoty mieszkaniowej lub organizacji. Jeśli to wystarczająca przesłanka by stwierdzić, że nie prowadzą działalności “dla ogółu”, nie będą w ogóle objęte definicją przedsiębiorcy telekomunikacyjnego. Tomasz Opolski nie wziął tu odpowiedzialności za sądową interpretację przepisów, szczególnie, że sprawy takie z zasady dotyczą indywidualnych przypadków.
Niejasnych pozostaje też wiele spraw, które doprecyzowane zostaną w rozporządzeniach. Jedynym z takich przykładów są, omawiane szerzej podczas jednej z dyskusji, wprowadzane, bardzo konkretne, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Departament Telekomunikacji stoi w tym zakresie m.in. na stanowisku, że wymóg obecności tłumacza języka migowego w każdej jednostce operatora powinien móc być w praktyce realizowany on-line. Przedstawiciele operatorów postulują ponadto by sprecyzować, że obowiązek taki dotyczy biur obsługi klienta. Uczestnicy dyskusji podnieśli też argument, że istnieją już aplikacje służące takim tłumaczeniom, a w wielu przypadkach do porozumienia wystarczy kartka papieru i długopis. Nie wszyscy uczestnicy wykazali się empatią i solidarnością społeczną, w związku w dyskusję włączyła się też Monika Kosińska-Pyter, prezeska Federacji Konsumentów.
Dużo mniej wątpliwości wzbudziła natomiast część wypowiedzi Tomasza Opolskiego dotycząca zmian stawek w rozporządzeniu opłatowym. Przypomnijmy, że niebawem zmienią się stawki za numerację (operatorzy mobilni zapłacą więcej, a stacjonarni mniej) oraz opłata telekomunikacyjna, której stawka będzie wprawdzie większa, ale też znacznie podwyższony zostanie próg zwolnienia i większa liczba małych operatorów po prostu nie będzie jej płacić. To także widoczny sygnał, że ministerstwo dostrzega specyfikę polskiego rynku telekomunikacyjnego oraz istniejące na nim dysproporcje.
Rzeczniczka i nadzieje przedsiębiorców
Duże zainteresowanie uczestników wzbudziło także spotkanie z Agnieszką Majewską, nową rzeczniczką małych i średnich przedsiębiorców. Dowiedzieliśmy się z niego o zmianach organizacyjnych wewnątrz urzędu, w tym o redukcji liczby zespołów roboczych (zespół roboczy do spraw telekomunikacji pozostał i będzie działał), a także o rozbudowie wydziału legislacyjno-prawnego i jego pierwszych inicjatywach.
Choć głównym tematem spotkania miał być mały ZUS oraz wakacje od ZUS, przedsiębiorcy skorzystali z okazji by zaadresować do swej rzeczniczki najważniejsze dla nich postulaty. Mówili m.in. o trudnych warunkach prowadzenia działalności (zmieniające się przepisy prawa, niestosowanie obiecanych przez rząd terminów wprowadzania nowych obowiązków, nadmiarowe obowiązki w zakresie sprawozdawczości). Wspierali też postulaty o zwiększanie uprawnień Rzecznika, w postaci np. możliwości składania wniosków o stwierdzenie niezgodności ustaw z Konstytucją, co znajduje się już w projekcie ustawy skierowanej do prac rządowych.
Będzie bezpieczniej
Obowiązkom związanym z cyberbezpieczeństwem i obronnością poświęconych było klika wystąpień na konferencji ZTKIG. Zapobieganie nadużyciom, blokowanie złośliwych stron internetowych, spoofing, smishing i generowanie sztucznego ruchu to tylko część tematów, które poruszył Andrzej Fudala ze spółki SayF. Paweł Gacka zaprezentował też – w niepokojącym eksperymencie na żywo – jak smishing wygląda w praktyce.
Dominika Piniewicz z firmy 33PLUS przekonywała zaś, że posiadanie uprawnień do przetwarzania informacji zastrzeżonych, poufnych i tajnych jest dla operatorów także szansą biznesową ze względu na możliwość udziału w przetargach organizowanych przez służby.
Duża i mała telewizja
Członkowie Związku Telewizji Kablowych w naturalny sposób zainteresowani są także aktualną sytuacją na rynku telewizyjnym oraz ofertą nadawców i platform streamingowych – zarówno dużych, jak i małych. Uczestniczyliśmy w większości z nich, a pierwsze wnioski wyciągnął już w felietonie Michał Koch: Treści cyfrowe konsumujemy na potęgę – ISPortal
Jesienna Konferencja Szkoleniowa Związku Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza odbyła się w dniach 24-27 września. Do poruszanych na niej tematów jeszcze powrócimy.