Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że zgłosił do Państwowej Komisji Wyborczej termin tegorocznych wyborów. Będzie to 15 października. Uruchomiony też został Centralny Rejestr Wyborców, który ma ułatwić obywatelom głosowanie, a urzędnikom organizację pracy.
– Jeden centralny rejestr zastępuje ok. 2,5 tys. spisów gminnych. Dane wyborców będą dzięki temu zabezpieczone zgodnie z wysokim standardem obowiązującym dla państwowych rejestrów, takich jak PESEL czy Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców – powiedział Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.
W celu uruchomienia Centralnego Rejestru Wyborców konieczna była współpraca Ministerstwa Cyfryzacji z samorządami i instytucjami odpowiadającymi za organizację wyborów. Prace nad samym Rejestrem rozpoczęły się w październiku roku ubiegłeg, a prace wdrożeniowe trwały od kwietnia tego roku. Obejmowały gminy, komisarzy wyborczych oraz Krajowe Biuro Wyborcze, które przygotowuje dane o obwodach i okręgach oraz wyborcach.
Centralny Rejestr Wyborców ma ułatwić wybory
Powstanie Centralnego Rejestru Wyborców ma ułatwić organizację wyborów. Rejestr zostanie wykorzystany w najbliższych wyborach do Sejmu i Senatu, których data została ustalona na 15 października 2023 r.
CRW to przepływ informacji w obrębie jednego systemu. Gminy nie muszą już powiadamiać się wzajemnie o tych, którzy dopisali się do ich obwodu czy spisu. Wszystko usprawni bieżąca integracja z rejestrem PESEL. Natomiast przypisywanie wyborców do obwodów głosowania odbywać się będzie na podstawie adresu. Organy wyborcze będą miały stały dostęp do aktualnych danych, z proces zostanie ujednolicony.
Treść komunikatu o uruchomieniu Centralnego Rejestru Wyborców została zaakceptowana przez Państwową Komisję Wyborczą przed jego wydaniem.
Jednak wdrożenie Centralnego Rejestru Wyborców nie obyło się bez wątpliwości i kontrowersji:
Źródło: gov.pl