TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Zmiany w megaustawie a samorządy

Ponad pół miliarda złotych zapłacą jednostki samorządu terytorialnego za rozwój sieci telekomunikacyjnych. Oprócz tego zostaną obarczone ogromem nowych obowiązków. – alarmuje Dziennik Gazeta Prawna.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Postanowiło zmienić przepisy, ponieważ nadmierne obciążenia przedsiębiorców z branży telekomunikacyjnej powodują, że rozwój internetu w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia. Samorządowcy są oburzeni, gdyż z dokumentów przedstawionych przez resort wynika, że ułatwienia dla biznesu odbędą się m.in. ich kosztem.
Założenia nowelizacji przewidują drastyczne obniżenie maksymalnych stawek opłat za zajęcie pasa drogowego w odniesieniu do obiektów i urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej dla dróg zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Projekt przewiduje także nałożenie na nie dodatkowego obowiązku w zakresie zapewnienia dostępu dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych do infrastruktury technicznej, m.in. sieci kanalizacyjnej czy wodociągowej.
Jeżeli samorząd odmówi udostępnienia infrastruktury, będzie musiał to uzasadnić w ciągu dwóch miesięcy od daty otrzymania wniosku o dostęp. Odmowa zaś będzie musiała być poparta ekspertyzą specjalisty, która zostanie przeprowadzana na koszt samorządu. Co więcej, gdyby się okazało, że dokument przygotowany przez eksperta zostanie uznany przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej za wątpliwy, to zleci on kolejną ekspertyzę. Za nią także zapłacą lokalne władze.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Zdjęcie: tvingnet.se

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze