TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Zmiana terminu wprowadzenia e-Doręczeń

Przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Nowa data to 1 stycznia 2025 r. Zmiana ta ma dać czas na przeprowadzenie nowelizacji ustawy o doręczeniach oraz innych ustaw, które są niezbędne do stworzenia okresu przejściowego w stosowaniu e-Doręczeń.

Minister Dariusz Standerski w trakcie spotkania z grupą roboczą ds. e-Doręczeń zapowiedział przesunięcie wprowadzenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Wymaga tego przeprowadzenie procesu legislacyjnego zmieniającego ustawę o doręczeniach elektronicznych.

Dla lepszego przeprowadzenia wszystkich działań Ministerstwa rozpocznie spotkania w poszczególnych województwach, na których zachęcać będzie podmioty publiczne, przede wszystkim jednostki samorządu terytorialnego, do wdrażania e-Doręczeń w swoich jednostkach. Kontynuowane będą również działania informacyjno-wdrożeniowe skierowane do podmiotów publicznych.

Okres przejściowy jest konieczny

Termin wejścia w życie obowiązku stosowania e-Doręczeń przesuwano już kilka razy.

Przesunięty był z grudnia 2023 r. z uwagi na niewystarczającą gotowością po stronie podmiotów publicznych. Kolejny termin ustanowiony był na 1.10.2024. 

Jednak uznano, ze konieczny jest okres przejściowy, który pozwoli na wprowadzenie znacznych zmian w funkcjonowaniu podmiotów publicznych w Polsce.

Zapewnić należy:
– zmianę sposobu nadawania korespondencji (z papierowej na elektroniczną oraz z ePUAP na e-Doręczenia),
– prawidłowe korzystanie z nowych rozwiązań, w szczególności PURDE i PUH,
– nadawanie uprawnień do obsługi skrzynki doręczeń uprawnionym pracownikom,
– podpisy elektroniczne dla upoważnionych osób,
– archiwizację dokumentów elektronicznych,
– elektroniczny obieg dokumentów.

Wdrożenie e-Doręczeń to nie tylko spore przedsięwzięcie techniczne, ale przede wszystkich organizacyjne chociażby dla podmiotów publicznych. Żeby przeprowadzić je w sposób właściwy konieczne jest wprowadzenie okresu przejściowego — do 31 grudnia 2025 r.

W tym czasie podmioty publiczne będą mogły stopniowo dostosowywać się do nowego sposobu prowadzenia korespondencji, tj. poznać nowe rozwiązanie, jakim są e-Doręczenia, dostosować organizacyjnie oraz wprowadzić systemy elektronicznego obiegu dokumentów (systemy klasy EZD). W okresie przejściowym zapewniona zostanie  równoważność doręczenia za pośrednictwem operatora pocztowego albo w ePUAP oraz innych systemach dziedzinowych z e-Doręczeniami.

Jednocześnie Ministerstwo Cyfryzacji oraz Operator Wyznaczony – Poczta Polska – wdrażać będą funkcjonalności i zmian w systemie, które zapewnią sprawniejszą obsługę korespondencji. Będzie to:
– wprowadzenie funkcjonalności pozwalającej na masowe wysyłanie wiadomości do wielu adresatów, 
– masowa archiwizacja wiadomości w skrzynce czy zwiększenie możliwej do wysyłania wielkości załączników za pośrednictwem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego. 

Wniosek o adres do doręczeń można złożyć już teraz

Przeprowadzone analizy wykazały, że wniosek o założenie adresu do doręczeń elektronicznych złożyło jedynie 30 proc. obowiązanych podmiotów publicznych. To zbyt mała gotowość po tej stronie dla wdrożenia systemu. Problem dotyczy głównie jednostek samorządu terytorialnego, które będą miały obowiązek doręczania korespondencji z wykorzystaniem PURDE lub PUH.

Podmioty wskazane w ustawie o doręczeniach elektronicznych mogą już teraz starać się o uzyskanie adresu do doręczeń elektronicznych. Teraz można złożyć wniosek, jednak adres będzie aktywowany 01.01.2025 r.

Wcześniejsze złożenie wniosku pozwoli uniknąć ewentualnych błędów we wniosku czy pełnomocnictwie. Złożony w ostatniej chwili mógłby nie gwarantować otrzymanie adresu w momencie, gdy będzie on już niezbędny do dalszego funkcjonowania podmiotu.

Źródło: gov.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze