Należąca do Cyfrowego Polsatu spółki Info-TV-FM złożyła wniosek do UKE. Spółka jest operatorem naziemnej telewizji cyfrowej MUX-4 i TV-Mobilnej. A wniosek dotyczy zakresu programowego multipleksu.
Spółka Info-TV-FM wygrała konkurs na mobilnego operatora naziemnej telewizji cyfrowej w 2010 roku. Dwa lata później została kupiona przez Cyfrowy Polsat. Od 2012 roku oferuje kanały telewizyjne w standardzie DVB-T.
W pakiecie TV Mobilna znajdują się takie programy jak Polsat Sport, Polsat Play, Polsat Cafe, Polsat Film, Comedy Central, Tele 5, Kino Polska i inne. W ofercie są również stacje radiowe jak RMF FM, RMF Maxxx, Muzo.FM, Radio Zet czy Antyradio. Do września 2021 roku można było oglądać niekodowaną emisję Polsat News, co później zastąpiła stacja Wydarzenia 24.
Jednak Cyfrowy Polsat – później Polsat Box nie promował kodowanego pakietu TV Mobilna. Ostatnio zaczęto też wysyłać informację do użytkowników, że usługa będzie stopniowo wyłączana. Najpierw w regionach, które już przejdą na standard DVB-T2/HEVC naziemnej telewizji.
– Od 28 marca nie będziemy pobierać opłat od klientów posiadających umowę na tę usługę, a po rozwiązaniu umowy abonenci nie będą zobowiązani do zwrotu udostępnionego im dekodera. Została również zakończona sprzedaż zasileń usługi w modelu prepaid. Klientów, którzy dotychczas korzystali z usługi TV Mobilna, zachęcamy do skorzystania z innych naszych ofert telewizyjnych, dostępnych w trzech technologiach: satelitarnej, kablowej IPTV i internetowej – poinformowała Wirtualnemedia.pl Olga Zomer, rzeczniczka prasowa spółki Cyfrowy Polsat.
Jednak Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej informuje, że Info-TV-FM mógł kontynuować nadawanie w standardzie DVB-T, gdyż nie jest on powiązany ze standardem DVB-T2/HEVC. Oba standardy nie są kompatybilne ani się nie wykluczają.
– Zgodnie z warunkami wykorzystania częstotliwości określonymi w rezerwacji częstotliwości, emisja sygnału multipleksu MUX4 musi odbywać się w dowolnym systemie, jednak z zachowaniem maski widmowej DVB-T lub DVB-T2 (zgodnie z terminami określonymi w decyzji) -wyjaśnia Tomaszewski.
MUX4 jest objęty jedynie obowiązkiem migracji NTC poniżej pasma 700 MHz. Odbywa się to w czterech etapach. Jednak nadal mógłby emitować. Dlatego wyłączanie kanały, chociaż prezentowane jest jako związane z przechodzeniem na standard DVB-T2/HEVC, niekoniecznie ma z tym związek.
Do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wpłynął też wniosek firmy Info-TV-FM dotyczący zmian programowych.
– Zmiany są niewielkie, tak tylko powiem. Dopiero rozpoczęliśmy analizę wniosku – mówi Witold Tomaszewski.
Część kanałów z TV Mobilnej mogłaby trafić do MUX-4. Możliwe, że będą one nadal kodowane, a pełna oferta pakietu naziemnego dostępna będzie po uzyskaniu odpowiedniego dekodera.
Źródło: wirtualnemedia.pl