Organy administracji skarbowej przyjmują korzystną dla przedsiębiorców interpretację dotyczącą wyboru formy opodatkowania. Dotychczas ich stanowisko było odmienne. Nie wystarczyło wyrażenie woli przedsiębiorcy co do wyboru formy rozliczeń przez odpowiednie opisanie przelewu bankowego. Należało złożyć w US lub za pośrednictwem CEIDG specjalne oświadczenie. Teraz przedsiębiorcom będzie łatwiej.
Wielu przedsiębiorców nawet składając oświadczenia przez CEIDG nie mogło być pewnym tego, że kwestie podatkowe będą załatwiane bezproblemowo. Wielu z nich było wzywanych do złożenia korekty zeznań podatkowych.
Okazywało się, że oświadczenia nie zostały złożone skutecznie. Dlatego chociaż w dobrej wierze rozliczali się w wybranej przez siebie formie, Urząd Skarbowy często wymagał zapłaty podatku w wyższej kwocie.
Rzeczniczka MŚP podejmowała interwencje
W takich sprawach interweniowała Rzeczniczka MŚP i występowała w obronie praw przedsiębiorców.
W niektórych przypadkach organy uwzględniały stanowisko Rzecznika. Korzystne dla przedsiębiorców zajął NSA w wyroku z dnia 22 lutego 2024 r. Uznał on, że wskazanie w tytule przelewu oznaczenia formy opodatkowania to warunek wystarczający dla spełnienia wymagań oświadczenia pisemnego przedsiębiorcy.
Część urzędów skarbowych nadal jednak utrzymywało niekorzystną dla przedsiębiorców interpretację.
W ostatnim czasie także poszczególne US przychylają się do opinii Rzeczniczki MŚP i decyzji NSA. Uznają odpowiednio opisane przelewy za skuteczną informację o wyborze zasad rozliczeń. Upraszcza to procedurę dokonywania wpłat przez przedsiębiorców i ich rozliczeń z US.
Źródło: Rzeczniczka MŚP/ gov.pl