Fińska Służba Celna, we współpracy ze szwedzką policją i Europolem, zlikwidowała rynek Sipulitie, platformę dark web, która ułatwiała sprzedaż narkotyków. Uruchomiona na początku 2023 r. Sipulitie działała jako ukryta usługa w zaszyfrowanej sieci Tor, umożliwiając nielegalne transakcje pod osłoną anonimowości. Efektem operacji było przejęcie serwerów i zawartości targowiska, co jest dużym ograniczeniem nielegalnej działalności w dark webie. Targowisko to było szeroko wykorzystywane do sprzedaży narkotyków, osiągając obroty w wysokości około 1,3 mln euro, według jego administratora.
Fińska Służba Celna przypisuje sukces operacji ścisłej współpracy między organami krajowymi i międzynarodowymi. Hannu Sinkkonen, Dyrektor ds. Egzekwowania w Fińskiej Służbie Celnej, podkreślił kluczową rolę płynnej współpracy w walce z przestępczością internetową: „Przez lata my w Fińskiej Służbie Celnej skutecznie interweniowaliśmy, stosując wiele różnych metod w działaniach przestępczych mających miejsce w ciemnej sieci. Płynna współpraca między organami na szczeblu krajowym i międzynarodowym odgrywa kluczową rolę w walce z przestępczością internetową”.
Kluczową rolę w operacji odegrał Bitdefender, który dostarczył fińskiej służbie celnej przydatne informacje wywiadowcze w trakcie śledztwa.
– Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z udanego rozbicia ciemnych rynków Sipulitie i Tsatti i gratulujemy fińskiej służbie celnej, szwedzkiej policji, globalnym organom ścigania i wszystkim zaangażowanym. Ta operacja jest przykładem siły współpracy między sektorem bezpieczeństwa publicznego i prywatnego w rozbijaniu nielegalnych działań online, w tym przypadku rynków, na których sprzedawano duże ilości narkotyków. Jest to również przesłanie dla przestępców, którzy uważają, że dark web ukrywa ich działania i gwarantuje ich anonimowość. Jeśli staną się celem międzynarodowego wysiłku, nie będą mogli się ukryć — powiedział Alexandru Cătălin Coșoi, główny strateg ds. bezpieczeństwa w Bitdefender.
Ewolucja Sipulitie
Korzenie Sipulitie sięgają jego poprzednika, Sipulimarket, który został uruchomiony w kwietniu 2019 r. Sipulimarket, również działający w sieci Tor, był odpowiedzialny za nielegalną sprzedaż narkotyków i substancji dopingujących o wartości 2 mln euro. Fińska służba celna, we współpracy z polskimi władzami i Bitdefender, zamknęła targowisko w grudniu 2020 r.
Oprócz zamknięcia Sipulitie, fińska służba celna z powodzeniem zlikwidowała również witrynę sprzedaży opartą na czacie, Tsätti, kolejne przedsięwzięcie uruchomione przez tego samego administratora. Władze fińskie i szwedzkie ściśle współpracowały z Europolem i jednostkami policji w całej Europie, aby wyśledzić osoby odpowiedzialne.
– Współpraca organów ścigania z prywatnymi firmami, takimi jak Bitdefender, podkreśla znaczenie globalnych partnerstw w walce z cyberprzestępczością. Warto jednak pamiętać o tym, że pomimo takich sukcesów, cyberprzestępcy nadal stanowią poważne zagrożenie, dlatego to kluczowe, aby internauci przestrzegali podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa i zabezpieczali swoje urządzenia za pomocą skutecznych systemów antywirusowych” – mówi Arkadiusz Kraszewski z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.
Trwające dochodzenia
Śledztwo w sprawie Sipulitie i powiązanych platform jest w toku, a więcej szczegółów ma się pojawić w nadchodzących miesiącach. Władze zidentyfikowały już kluczowe postacie stojące za operacją, w tym administratorów witryny i osoby zaangażowane w role pomocnicze. Ponadto, kilku użytkowników rynku, w tym kupujących i sprzedających, zostało zidentyfikowanych na podstawie skonfiskowanego materiału.
Źródło: Marken Systemy Antywirusowe