TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Wydatki na ICT w Polsce stale rosną

Spowolnienie gospodarcze nie powstrzymało inwestycji w cyfryzację. To oznacza, że wzrost wydatków na ICT w Polsce się utrzymuje. Co potwierdzają prognozy „IDC Black Book Live”.

Rok 2021 był dobrym czasem dla wydatków na ICT w Polsce. Teraz najnowsza edycja „IDC Black Book Live” wskazuje, że w 2022 r. wydatki na ICT będą jeszcze o 3,3 proc. wyższe. Chociaż w wielu dziedzinach gospodarki wyraźnie widać wyhamowanie inwestycyjne, to akurat w tej branży spadek w jednym segmencie równoważony jest wzrostem w innym.

– Obserwujemy już pierwsze symptomy hamowania popytu na sprzęt IT, który reaguje najszybciej na zmiany rynkowe, ale widzimy też rosnącą liczbę projektów. Dystrybutorzy IT zaczęli znacząco ograniczać nowe zamówienia, ale widzimy spory wzrost liczby bardziej zaawansowanych projektów IT – analizuje sytuację Jarek Smulski, Senior Research Manager.

Projekty, które wciąż planowane są prze firmy to analizy danych dla poprawienia efektywności energetycznej, optymalizacja procesów produkcyjnych i łańcuchów dostaw, a także budowa nowych modeli biznesowych.

Do Polski sprowadzonych ma zostać również ok. 2,9 mln notebooków i desktopów. To spadek o 9 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Jednak ostatnie dwa lata były wyjątkowo obfite w tej dziedzinie, bo zarówno w 2021 r. jak i w 2020 r. rynek wchłonął 3,2 mln komputerów. W stosunku do poprzedniej dekady, gdy było to 2,4 mln rocznie jest to spory wzrost.

– W 2022 r. zapotrzebowanie na notebooki dla odbiorców indywidualnych spadnie o kilkanaście procent, natomiast w sektorze publicznym popyt utrzyma się na zeszłorocznym poziomie – dodaje Artur Kostrzewa, analityk rynku komputerów i tabletów.

Ze względu na konieczność ochrony danych wiele organizacji zamierza także zwiększać inwestycje w cyberbezpieczeństwo. Również inwestycje chmurowe mają pozostać na wysokim poziomie. Niektóre organizacje wybierają rozwiązania hybrydowe pozwalające łączyć im chmurę prywatną z publiczną.

– Taki model zostanie z nami na długo. Środowisko hybrydowe stawia nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa i widzimy tu pewnego rodzaju sprzężenie zwrotne. Rozwój chmury przyspiesza rynek bezpieczeństwa, a wzrost bezpieczeństwa sprzyja rozwojowi chmury – wyjaśnia Wiktor Markiewicz, analityk bezpieczeństwa IT.

Prognozy dla Europy w kwestii ICT wyglądają równie optymistycznie niezależnie od przyjętego wariantu. Według jednego wzrost rynku ICT ma wynieść w bieżącym roku 3,7 proc. Wariant mniej optymistyczny uwzględniający brak stabilności sytuacji makroekonomicznej i politycznej zakłada wzrost o 2,2 proc.

Źródło: IDC, Computerworld.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze