Państwowy Instytut Badawczy NASK i Komenda Główna Policji współpracują w celu przeciwdziałania cyberprzestępczości. Razem będą wykrywać sprawców, którzy popełniają przestępstwa przy nowoczesnych technologii teleinformatycznych.
NASK i Komenda Głowna Policji podpisały porozumienie w sprawie współpracy. Pozwoli to im połączyć siły i doświadczenie w celu skuteczniejszego wykrywania cyberprzestępstw. Będą wymieniać się informacjami o technikach i sposobach działań cyberprzestępczych, doświadczeniami i pomysłami w tworzeniu oraz użytkowaniu technologii informatycznych czy dzielić technologią informatyczną usprawniającą pracę policjantów.
– Z nowego raportu CERT Polska wypływa wniosek, że liczba cyberprzestępstw nie maleje, ale systematycznie wzrasta, dlatego tak istotne są sposoby przeciwdziałania im. Nasza współpraca zakłada udostępnianie Policji informacji m.in. w postaci opisu szkodliwej techniki, typu incydentu czy liczby pokrzywdzonych użytkowników – wyjaśnia Wojciech Pawlak, Dyrektor NASK.
NASK posiada doświadczenie w zakresie cyberbezpieczeństwa. CSIRT NASK, w którego skład wchodzi Zespół CERT Polska, od 25 lat monitoruje i analizuje incydenty bezpieczeństwa w internecie.
– Z kolei ze strony organów ścigania możemy liczyć na informacje o efektach podjętych czynności. Ta wymiana informacji i doświadczeń pozwoli – w naszej opinii – zbudować szerszy obraz działania przestępców w internecie, a tym samym umożliwi nam zapobieganie kolejnym incydentom – mówi Wojciech Pawlak.
Współpraca między NASK i KGP odbywa się w oparciu o ustawę o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. To na jej podstawie CSIRT NASK współpracuje z organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości oraz służbami specjalnymi przy realizacji ich ustawowych zadań.
„Krajobraz bezpieczeństwa polskiego internetu 2021” – najnowszy raport CERT Polska wskazuje wzrost liczby obsłużonych incydentów o 182 proc. Najczęściej są to ataki phishingowe – 76 proc., ale jest też szkodliwe oprogramowanie czy obraźliwe i nielegalne treści.
Raport CERT Polska nt. bezpieczeństwa w polskim internecie można pobrać ze strony.
Źródło: nask.pl