Podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie mają obowiązek dokonania wpłaty na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wynika to z art. 19 ust. 6a ustawy o kinematografii. Wysokość tej opłaty wynosi 1,5 proc. przychodu uzyskanego z tytułu opłat za dostęp do udostępnianych publicznie audiowizualnych usług medialnych na żądanie lub przychodu uzyskanego z tytułu emisji przekazów handlowych, jeżeli ten przychód w danym okresie rozliczeniowym jest wyższy. Istnieją jednak wyjątki.
Jeśli podmiot dostarczający audiowizualną usługę medialną na żądanie posiada siedzibę w innym państwie członkowskim UE, to zmienia się sposób obliczania wysokości jego opłaty. 1,5 proc. obliczane jest na podstawie przychodów uzyskiwanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Kto jest zwolniony z opłaty?
Istnieją podmioty, które zwolnione są z obowiązku wnoszenia opłat na rzecz PISF. Są to:
– mikroprzedsiębiorcy w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy – prawo przedsiębiorców;
– podmioty, których liczba użytkowników wszystkich udostępnianych publicznie audiowizualnych usług medialnych na żądanie w roku poprzedzającym rok ustalania opłat PISF nie przekroczyła 1 proc. abonentów usług transmisji danych zapewniających szerokopasmowy dostęp do Internetu.
Liczbę użytkowników usług transmisji danych zapewniających szerokopasmowy dostęp do Internetu określa się na podstawie danych z inwentaryzacji. Mowa o tym jest w art. 29 ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.
Liczba użytkowników usług transmisji danych zapewniających szerokopasmowy dostęp do Internetu wg stanu na dzień 31.12.2023 r. wynosi 9 141 595.
Wpłat na rzecz PISF dokonuje się w okresach kwartalnych w terminie 30 dni po upływie kwartału.
Źródło: UKE