TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Wartość polskiego rynku cyberbezpieczeństwa to 2 mld zł

Obserwujemy wzrost na rynku cyberbezpieczeństwa. Pandemia miała zachwiać sytuacją, ale rynek ICT i  branża cybersec wychodzą z niejw dobrej kondycji. Raport firmy PMR przewiduje, że lata 2021-2022 to powrót do dwucyfrowej dynamiki wydatków na cyberbezpieczeństwo w Polsce.

Pandemia zdominowała gospodarkę kraju, co zauważają również analitycy. Ma to przełożenie na rynek ICT czy cyberbezpieczeństwa. Wymuszona transformacja cyfrowa firm i praca zdalna premiowały y dostawców chmury, centra danych czy operatorów telekomunikacyjnych.

W roku 2021 pojawiły się już wzrosty, które w kilku obszarach osiągały wartości niewidziane od lat. Problemy stanowiły zakłócenia w łańcuchach dostaw uniemożliwiające podaży nadążanie za popytem.

Rozwija się też rynek cyberbezpieczeństwa i według analityków w 2022 roku ma przekroczyć 2 mld zł. Udział dużych firm w całkowitej wartości tego rynku to aż 58 proc.

W obszarze B2B liderami są banki i instytucje finansowe, a także sektor telekomunikacyjny. W nich inwestycje w cyberbezpieczeństwo są wymuszone przez rodzaj działalności.

Operatorzy telekomunikacyjni modernizowali systemu IT i inwestowali w nie, co wpłynęło na przychody dostawców rozwiązań zakresu cyberbezpieczeństwa. Widoczne były również wydatki dostawców VOD i treści multimedialnych.

Zgodnie z raportem PMR coraz więcej firm myśli o wykorzystywaniu i rozwiązań chmurowych czy pracy zdalnej w dłuższej perspektywie. Tutaj także ważnym  aspektem jest cyberbezpieczeństwo. Jednak jeśli firmy będą korzystać z rozwiązań IaaS największych dostawców chmury publicznej, może to minimalizować budżet na tradycyjne rozwiązania cybersec, a w to miejsce wprowadzić inwestycje w centra danych i największych hyperscallerów.

PMR wskazuje też, że następne lata to większa ochrona aplikacji, usług i platform, a firmy muszą liczyć się z atakami zewnętrznymi. Źródło: wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze