TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Walka z dezinformacją. Usuwanie postów na Twitterze, wysyłanie SMS-ów do Rosjan

Twitter oznaczył lub usunął ponad 50 tys. treści uznanych za sprzyjające rosyjskiej napaści na Ukrainę. Z tego samego powodu usunięto również 75 tys. kont, które uznano za spam lub pojawiły się wątpliwości co do ich autentyczności. W ten sposób platforma walczy z rosyjską dezinformacją.

Twitter o działaniach poinformował na swoim blogu. To element walki ze zmanipulowanymi i państwowymi mediami w Rosji, które szerzą dezinformację na temat sytuacji w Ukrainie.

Pod szczególnym nadzorem znalazły się konta powiązane z hashtagiem #IStandWithPutin. Stał się on wiralem przez skoordynowaną kampanie fejkowych kont.

Odkryto udostępnianie starych nagrań, które mają wyglądać jak prezentujące Ukrainę obecnie czy oszustwa związane ze zbieraniem funduszy na pomoc Ukrainie.

W ramach tych samych działań Twitter tnie zasięgi wpisów zawierających zawierających linki do rosyjskich mediów państwowych. Oznaczył 61 tys. takich unikanych tweedów od 28 lutego tego roku. Pozwoliło to zmniejszyć ich zasięgi o 30 proc.

Walkę na rzecz informowania mieszkańców Rosji o prawdziwej sytuacji w Ukrainie podejmują też kolejne grupy hakerskie. Tym razem zarządzana z Polski międzynarodowa grupa programistów Squad303 opracowała narzędzie do wysyłania SMS-ów i maili z prawdą o wojnie do Rosjan.

Akcja rozpoczęła się 6 marca 2022 r. Programiści z grupy Squad303 stworzyli specjalną bramkę SMS pozwalającą wysyłać losowym osobom w Rosji wiadomości.

Pierwsza przygotowana wiadomość brzmiała:
“Drodzy Rosjanie, wasze media są cenzurowane. Kreml kłamie. Tysiące waszych żołnierzy i ukraińskich braci ginie na Ukrainie. Dowiedzcie się prawdy w bezpłatnym internecie i aplikacji Telegram. Czas obalić dyktatora Putina!”.

Później pojawiły się też inne wersje wiadomości.

“Naszym celem było przebicie się przez cyfrową ścianę putinowskiej cenzury i zapewnienie, aby Rosjanie nie byli całkowicie odcięci od świata i realiów tego, co Rosja robi w Ukrainie” – wyjaśnił anonimowy programista ze Suad303 w rozmowie z “The Wall Street Journal”.

Według Anonymous wysłano w ten sposób już 30 mln wiadomości. “WSJ” podaje natomiast, że grupa zdobyła ok. 20 milionów numerów telefonów komórkowych i blisko 140 milionów adresów e-mail należących do rosyjskich firm i osób prywatnych.

Źródło: cyberdefence24.pl, dobreprogramy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze