W Waszyngtonie był wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski. Spotkał się tam m.in. z przedstawicielami firm technologicznych. Omawiał kwestie współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa i transformacji cyfrowych.
Na spotkaniu w Waszyngtonie wiceminister przedstawiał priorytety Polski w ramach przewodnictwa w Radzie UE w 2025 roku. Główny nacisk kładł na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.
Paweł Olszewski podkreślił, jakie znaczenie ma współpraca transatlantycka w tej kwestii. Wizyta była elementem budowania współpracy między Polską a globalnymi liderami w dziedzinie technologii cyfrowych. Był to też sposób na wzmocnienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej w kontekście cyfryzacji, bezpieczeństwa w sieci oraz rozwoju sztucznej inteligencji.
Działania Polski na rzecz cyberbezpieczeństwa
Polska znajduje się obecnie w strefie wyższego cyberzagrożenia nie tylko z uwagi na bliskość wojny w Ukrainie i działania w cyberprzestrzeni z tym związane. Wiceminister Olszewski podkreślił znaczenie w tych działaniach rozwoju Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa oraz roli Ministerstwa Cyfryzacji w koordynowaniu ochrony przed cyberatakami.
Polska współpracuje w tych obszarze z firmami technologicznymi. Pozwala to wzmacniać zdolności kraju do reagowania na zagrożenia, a także rozwija infrastrukturalne projekty w zakresie ochrony przed atakami DDoS, ransomware i innymi formami cyberszpiegostwa.
Plany dotyczące innowacji i technologii
Tematem rozmów w Waszyngtonie było również wspieranie ekosystemu start-upowego w Polsce. Szczególnie dotyczy to sztucznej inteligencji oraz badań i rozwoju. Istotna jest strategia bezpieczeństwa w chmurze oraz najlepsze praktyki w zarządzaniu danymi.
Wiceminister podkreślał plany Polski na czas pełnienia przewodnictwa w Radzie UE w 2025 roku. Jest to dążenie do umocnienia współpracy z międzynarodowymi partnerami w zakresie innowacji cyfrowych i cyberbezpieczeństwa.
Źródło: gov.pl