W Rawiczu otwarto fabrykę światłowodów pracującą dla holenderski holding TKH Group N.V. W miejscu, w którym jeszcze niedawno były pola, dzisiaj są dwa zakłady produkcyjne. Powstają w nich najnowszej generacji kable światłowodowe i miedziane.
TKH Group jest holenderskim holdingiem, który oferuje innowacyjne i zaawansowane systemy technologiczne dla branży telekomunikacyjnej. Wykorzystywane są one w budynkach mieszkalnych czy obiektach przemysłowych. Firma działa na całym świecie, ale koncentruje się na rynku europejskim, azjatyckim i amerykańskim. W sumie zatrudnia sześć tysięcy osób.
Holenderski holding inwestuje w Rawiczu
W czerwcu 2022 r. burmistrz Rawicza Grzegorz Kubik poinformował, że firma kupiła8 ha gruntów w strefie gospodarczej zlokalizowanej w północnej części miasta i zamierza w tym miejscu otworzyć fabrykę światłowodów. Przedstawicielem TKH Group w Polsce odpowiedzialnym za stworzenie nowego zakładu w Rawiczu jest spółka C&C Partners z siedzibą w Lesznie.
– Planowane przedsięwzięcie to nie tylko kolejny krok w stronę dalszego rozwoju naszej marki, ale również wielki profit dla Rawicza, który przy tej okazji zyska miano ważnego miejsca na technologicznej mapie świata – powiedział Artur Hejdysz, prezes C&C Partners sp. z o.o.
Wybór Rawicza na miejsce inwestycji podyktowany był różnymi przesłankami. Przede wszystkim jest to miejsce dobrze skomunikowane z drogami szybkiego ruchu. Pomogła tez dobra współpraca z władzami gminy. Lepszą współpracę między zakładami w Rawiczu i firmą C&C Partners umożliwi niewielka odległość ich obu.
Produkcja w Rawiczu już ruszyła
Fabryka w Rawiczu to dwie hale o powierzchni 9 tys. m2 i dwa oddzielne zakłady zajmujące łącznie 20 tys. m2.B.V. Twentsche Kabelfabriek (TKF) będzie odpowiedzialny za produkcję kabli światłowodowych, natomiast Ernst & Engbring (EEP) za produkcję kabli miedzianych. Inwestycja w Rawiczu wiąże się z planami TKH Group dotyczącymi podwojenia produkcji w Europie.
Oficjalnego otwarcia fabryki i symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali prezes Katarzyna Mansfeld-Hejdysz, Dawid Mierzwiak – dyrektor TKF Polska, burmistrz Grzegorz Kubik oraz Adrian Wojtyczka – przedstawiciel pracowników.
Prezes EEP Katarzyna Mansfeld-Hejdysz poinformowała, że rekrutacja pracowników odbyła się przed wybudowaniem fabryki, bo już w wakacje 2022 r. Dzięki temu zatrudnieni mogli odbyć szkolenia w Holandii. Ich prace rozpoczęły się w styczniu tego roku. Opowiedział o tym Dawid Mierzwiak – dyrektor TKF Polska. Instalowano i uruchamiano maszyny i podejmowane pierwsze działania na liniach produkcyjnych.
Teraz po otwarciu fabryka będzie pracować już całą mocą i niebawem różowe włókna (bo na taki kolor pofarbowano pierwsze produkty z Rawicza) będą trafiać do firm w kraju i za granicą.
Źródło: rawicz24.pl