TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

W Lubartowie powstanie ośrodek zajmujący się technologiami światłowodowymi

Pod koniec sierpnia w Lubartowie miała miejsce inauguracja budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii Światłowodowych dla Przemysłu. Opracowane i wytwarzane w ośrodku światłowody specjalne oraz innowacyjne komponenty światłowodowe będą wykorzystywane w rozwoju telekomunikacji i innych sektorach gospodarczych.

Wyjątkowy w skali europejskiej ośrodek badawczy powstanie na Lubelszczyźnie. Firma IPT Fiber rozwinie w nim unikatową polską technologię światłowodów specjalnych. Będę to chociażby światłowody siedmiordzeniowe, które zapewniają siedmiokrotnie wyższą przepustowość niż tradycyjne światłowody jednordzeniowe.

Symboliczne bicie łopaty pod budowę ośrodka miało miejsce w Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Lubartowie. W trakcie inauguracji centrum badawczo-rozwojowego obecni byli partnerzy firmy ze środowiska naukowego i biznesowego.

– Bez wieloletniej pracy lubelskich naukowców z UMCS oraz współpracy z kluczową polską kadrą naukowo-badawczą z dziedziny fotoniki światłowodowej nie mielibyśmy dziś światłowodu wielordzeniowego oraz światowego rekordu transmisji danych. Jestem ogromnie wdzięczny naukowcom i inżynierom, którzy od lat prowadzą zaawansowane badania oraz rektorom lubelskich uczelni za okazane wsparcie i deklarację współpracy – mówi prezes Krzysztof Witoń, prezes zarządu spółki IPT Fiber.

Forma podkreśla potencjał polskiej technologii i jej zaawansowanie poparte patentami przyznawanymi w Polsce, USA, Europie (EPO), Japonii, Brazylii czy Korei Płd. W zeszłorocznych testów z udziałem Orange Polska i Infinera udało się także osiągnąć światowy rekord transmisji danych.

– Testy wykazały że nasz światłowód siedmiordzeniowy gwarantuje najwyższą osiągniętą dotąd przepustowość i jest kompatybilny z najnowszą infrastrukturą telekomunikacyjną. Jeszcze w tym roku przeprowadzimy następne testy, w kolejnych pasmach telekomunikacyjnych. Jestem przekonany, że nasz światłowód umożliwiający transfer danych w terabitach na sekundę może stać się polską odpowiedzią na globalne bariery telekomunikacyjne – zapewnia Krzysztof Witoń.

Nowoczesne rozwiązania światłowodowe produkowane w Lubartowie będą w stanie monitorować procesy przemysłowe, internet rzeczy czy inteligentne systemy bazujące na sztucznej inteligencji, wpływać na rozwój Przemysłu 4.0. Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2023 roku. Koszt inwestycji to ponad 65 mln zł. 37 mln zł to dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach projektu „Utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii Światłowodowych dla Przemysłu”, Działanie 2.1, POIR.

Źródło: evertiq.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze