TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

V posiedzenie Rady Zarządzającej ECCC Governing Board

W marcu tego roku w Warszawie odbyło się V posiedzenie Rady Zarządzającej Europejskiego Centrum Kompetencji Przemysłowych, Technologicznych i Badawczych w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa. Posiedzenie poprzedzono spotkaniem sieci krajowych ośrodków kompetencji w dziedzinie cyberbezpieczeństwa (NCC).

Posiedzenie Rady Zarządzającej Europejskiego Centrum Kompetencji Przemysłowych, Technologicznych i Badawczych w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa otworzył minister Janusz Cieszyński, Sekretarz Stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa. Podkreślił on międzynarodowe znaczenie Polski w obszarze cyberbezpieczeństwa. Głownie w obliczu wojny w Ukrainie. Cieszyński mówił też o działaniach podejmowanych przez  przez ECCC i krajowe ośrodki kompetencji cyberbezpieczeństwa.

Uczestników i uczestniczki spotkania powitał również Wojciech Pawlak, dyrektor Dyrektora NASK – PIB. To w siedzibie NASK odbyło się spotkanie. Głównym punktem posiedzenia było przyjęcie przez Radę Programu działań -Strategic Agenda. Określa ona kierunki i priorytety działań Centrum. Nastąpiło również zapoznanie z wynikami ustaleń podjętych podczas spotkania sieci NCC oraz z wynikami prac grup roboczych ECCC.

Centrum Kooperacji we współpracy z siecią krajowych ośrodków koordynacji podejmuje działania w kierunku wzmocnienia europejskiego potencjału cyberbezpieczeństwa, ale także doskonałości badawczej i konkurencyjności przemysłu.

W Radzie Zarządzającej Centrum zasiadają przedstawiciele i przedstawicielki państw członkowskich – 27 osób,  Komisji Europejskiej -2 osoby i Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa – ENISA -1 osoba. Przedstawicielką Polski w Radzie jest Katarzyna Prusak – Górniak, Szefowa Referatu Cyfryzacji w Stałym Przedstawicielstwie w Brukseli.

Katarzyna Prusak – Górniak jest także Wiceprzewodniczącą Rady Komisji. Prewodniczącym jest Pascal Steichen z Luksemburga. Nominacje na stanowiska miały miejsce w lutym 2021 r.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...