TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Uwielbiam technologię, chcę tworzyć idealną infrastrukturę – mówi Adam Rak z firmy ComNet Multimedia

Śledząc nasze wcześniejsze publikacje o firmie ComNet Multimedia trafiamy na teksty związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, infrastrukturą światłowodową i LoRaWAN, a także opisujące integrację z innymi lokalnymi operatorami. Adam Rak opowiedział nam więcej o swoim pomyśle na stworzenie idealnej infrastruktury i firmie, której jest właścicielem

Jaki jest zasięg waszej sieci? Gdzie zaczynaliście?

Adam Rak: Działamy obecnie w powiatach: wieruszowskim, wieluńskim, sieradzkim i kępińskim. Świadczymy usługi dostępu do internetu dla ok. 6 tys. gospodarstw domowych. Moje początki związane są jednak z Katowicami. Przez pewien czas myślałem nawet, że rozstanę się z branżą telekomunikacyjną, ale przyjaciele namówili mnie do dalszego działania.

Siłą czy sposobem?

Adam Rak: Sposobem. Było to około 2011 roku. Pamiętam, że jechaliśmy wówczas przez Osiek. To taka wieś typu: jedna bardzo długa ulica, z niewielkimi odgałęzieniami, którą zamieszkuje kilkaset osób. Przyjaciel zapytał wówczas: „jak myślisz, czego tu brakuje?”. Oczywiście brakowało światłowodów. Ten rejon Polski był jedną z największych białych plam na mapie dostępu do internetu. Obudziło się wówczas we mnie inżynierskie pragnienie stworzenia sieci marzeń, ponieważ po prostu uwielbiam piękną infrastrukturę. Z jednej strony była widoczna potrzeba rynkowa, a z drugiej możliwe do otrzymania dotacje. Wszystko to można było zaplanować w piękny i zarazem optymalny sposób.

Wystartowaliście następnie w konkursie organizowanym przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa i skorzystaliście z dotacji na budowę sieci?

Adam Rak: Dokładnie. Teraz to już będzie łącznie kilka konkursów, obejmujących Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC) oraz Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Aby móc skorzystać z części z nich i zrealizować inwestycję na większym obszarze, powołaliśmy też spółkę celową kilku lokalnych operatorów, działających na sąsiadujących ze sobą terenach.

Mówisz o Projekcie MDF?

Adam Rak: Nie, to był jeszcze wcześniejszy projekt. MDF opiera się jednak na podobnym założeniu, czyli na współpracy lokalnych operatorów telekomunikacyjnych zapewniających usługi dostępu do internetu. Integrując potencjał poszczególnych operatorów, zabiega o dofinansowanie budowy infrastruktury światłowodowej w ramach konkursów KPO i FERC. Projekt MDF wspieram od strony projektowej oraz technicznej.

Co to oznacza w praktyce?

Adam Rak: W skrócie chodzi o to żeby zmienić interpretację punktów adresowych QGIS z tekstowej na graficzną, czyli przenieść 10 tys. adresów z tabeli Excela na mapę i zaplanować dołączenie ich do sieci światłowodowej.

W ramach działalności ComNet częściej zakopujecie kable w ziemi czy wieszacie je na słupach?

Adam Rak: W terenie niezabudowanym zakopujemy je, a tam, gdzie są budynki, stawiamy własne słupy.

Wymagania programów dofinansowujących budowę sieci światłowodowej pozwalają na to?

Adam Rak: Tak, są bardzo logicznie sformułowane, a rozwiązania – takie jak np. stosowanie czterootworkowych rurek – dostępne na rynku i możliwe do szybkiego wprowadzenia. Widać w tym także gospodarcze myślenie z wyprzedzeniem.

Wielokrotnie słyszałem od lokalnych operatorów opinię, że dotacje psują rynek, a rozbudowa powinna odbywać się organicznie. Co o tym sądzisz?

Adam Rak: Sądzę, że przy takim organicznym rozwoju nigdy nie zapełnilibyśmy niektórych białych plam, bo byłoby to nieopłacalne. Nawet teraz mógłbym wskazać punkty, które, ze względu choćby na opłatę za zajęcie pasa drogowego, w skali roku praktycznie nic nie zarabiają. Koszt ich budowy nigdy się nie zwróci. Z miejscowości, w których mamy sieć wskazać mógłbym tu jako przykład leśniczówki albo przystań kajakową. Dzięki KPO mogliśmy tam jednak doprowadzić światłowód i zapewnić standard usługi dostępu do internetu na poziomie Warszawy czy Katowic. Łącznie z przełącznikami XG-PON, które zapewniają przepływ danych na poziomie 10 Gbs. Oczywiście w szerszej skali dostrzegamy też pewne problemy, takie jak choćby nakładki na niektórych punktach adresowych. Trzeba też wprost powiedzieć, że w niektórych przypadkach mali operatorzy po prostu zaniedbali raportowanie, ponieważ nie zorientowali się w porę, że świat nie stoi w miejscu.

Jak duży jest ComNet Multimedia? Ile osób u was pracuje?

Adam Rak: Około 25.

Na waszych mediach społecznościowych można znaleźć skrót W2S. Co oznacza?

Adam Rak: Wieruszowskie Sieci Światłowodowe. Nazwa zdezaktualizowała się po naszej rozbudowie na tereny innych gmin.

I teraz jesteście znani jako ComNet Multimedia?

Adam Rak: Raczej jako „ci od światłowodu”, ale to niespecjalnie nadaje się na nazwę firmy.

Widać, że w mediach społecznościowych korzystacie ze wsparcia Projektu Lokalni. Jedną z jego ostatnich inicjatyw jest promocja operatorów na bilbordach outdoorowych. Co o niej sądzisz?

Adam Rak: Że to świetny pomysł i będziemy wspólnie wdrażać go także na naszym terenie. Szukamy właśnie miejsc odpowiednich na reklamę zewnętrzną.

Z jakich jeszcze produktów Grupy MiŚOT korzystacie i w jakich inicjatywach bierzecie udział?

Adam Rak: Korzystamy z EPIX-a, jeździmy na zjazdy, od lat jesteśmy klientami TeleCentrum, podłączyliśmy szkoły w ramach Projektu MdO, mamy zainstalowane bramki LoRaWAN, bierzemy udział w konkursie TeleOdpowiedzialni, sprawdzamy właśnie KameleonTV (testy wychodzą bardzo dobrze) i rozmawiamy o KoalaTel.

Wymieniłeś niemal wszystkie inicjatywy grupy. Kilka lat temu informowaliście też o integracji z firmą DANEX z Łyskorni. Jaki był cel tej współpracy?

Adam Rak: Powstała wówczas TNGroup, spółka, która świadczy usługi dla trzech operatorów: W2S, ComNet i DANEX. Obsługuje abonentów, firmy i podmioty sektora publicznego. Można powiedzieć, że to zebrane najlepsze doświadczenia wszystkich firm tworzących ten projekt. Widzę przyszłość małych operatorów w takiej właśnie współpracy z sąsiadami i szeroko pojętej, oddolnej konsolidacji. Wspólne prowadzenie biznesu oraz centra usług wspólnych przekładają się na efekt skali. Zacieśnienie współpracy na lokalnym rynku po prostu nas wzmacnia.

Adam Rak – inżynier z pasją do infrastruktury, właściciel ComNet Multimedia i promotor współpracy wśród lokalnych operatorów telekomunikacyjnych. Od lat zaangażowany w rozwój sieci światłowodowej i działania społeczne w południowej Polsce.

Czytaj także:

Zaangażowanie i odpowiedzialność – rozmowa z Arkadiuszem Koćmą, właścicielem firmy GIGA – ISPortal

O budowaniu relacji wewnątrz firmy, lokalnej specyfice i nie tylko – rozmowa z Łukaszem Hamerskim (M@xnet) – ISPortal

Nie boimy się konkurencji – rozmowa z Piotrem Wąsowiczem (Malborskie Światłowody) – ISPortal

Lokalni operatorzy potrzebują rozpoznawalności – ISPortal

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze