TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Uwagi przedstawicieli organizacji samorządowych do KPO

“Transformacja cyfrowa” jest jednym z komponentów Krajowego Planu Odbudowy. Podczas wtorkowego wysłuchania przedstawiciele organizacji samorządowych zgłosili do niego uwagi. Wskazują potrzebę m.in. uwzględnienia samorządów wśród beneficjentów środków na rozwój szerokopasmowego internetu.

W obrębie KPO zawarte są inwestycje związane z wyeliminowaniem wykluczenia cyfrowego. Chodzi o likwidację białych plan, czyli miejsc, w których nie ma ostępu do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s.

– Samorządy zgłosiły liczne projekty o bardzo wysokim stopniu gotowości do realizacji. Zostały ocenione bardzo wysoko. Czy jest szansa, żeby te projekty były realizowane w trybie pozakonkursowym, czy w trybie konkursowym? I jak strona rządowa dostrzega możliwość realizacji tych projektów w KPO – pytał Krzysztof Mączewski, reprezentujący Związek Województw RP

Wnioskował też o dopisanie samorządów terytorialnych do beneficjentów środków na rozwój szerokopasmowego internetu.

– W poprzednim okresie programowania wybudowaliśmy regionalne sieci szerokopasmowe, wydaliśmy na te sieci wiele miliardów złotych, one obejmują białe plamy. I nie ma zbytniego zainteresowania przedsiębiorców do inwestowania w tych miejscach – tłumaczył Krzysztof Mączewski.

I wskazywał, że bez środków publicznych trudno będzie zapewnić dostęp do internetu ludziom z tych regionów.

Również Sylwester Szczepaniak z Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza mówił o konieczności uporządkowania części projektu dotyczącej samorządu i transformacji cyfrowej.

– Te działania, które zostały zaproponowane, a oparte o trzy główne elementy, czyli po pierwsze kwestia rozbudowy sieci szerokopasmowych, kwestia e-usług ukierunkowanych przede wszystkim na obywateli powiązanych z kwestią cyfrowej edukacji, jak i kwestie związane z cyberbezpieczeństwem – są niewątpliwie bardzo ważne, tyle że jest to po prostu łatanie bieżących dziur, które na ten moment zostały zdiagnozowane. Ani z odbudową, ani ze zwiększeniem odporności tak na dobrą sprawę te zaproponowane rozwiązania nie mają wiele wspólnego” – tłumaczył natomiast Grzegorz P. Kubalski ze Związku Powiatów Polskich.

Mówił też o oczekiwaniach Związku wobec e-administracji, by pozwalała na sprawne i prawidłowe funkcjonowanie także administracji.

Kolejną kwestią poruszaną w trakcie spotkania była edukacja zdalna.

 – Sam moment, kiedy pojawiła się pandemia i sam moment, kiedy pojawiło się nam zdalne nauczanie, obnażył słabości tego całego systemu jeżeli chodzi o wyposażenie szkół, placówek szkolnych, zarówno na poziomie szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych – mówił Przemysław Krzyżanowski ze Związku Miast Polskich.

Wspominał też o niedostatku infrastruktury informatycznej na terenie całego kraju i o obawach dotyczących wykluczenia niektórych miejscowości w tych kwestiach.

Dodał, że na terenie całego kraju jest niedostatek infrastruktury informatycznej.

– Jeżeli chodzi o sytuację dotyczącą poszerzania dostępu do internetu, to nas, jako miasta, budzi niepokój jeśli chodzi o eliminację białych plam. Nie chcielibyśmy być wykluczeni z tych wielu programów, które są w komponencie transformacji cyfrowej – stwierdził Krzyżanowski.

Źródło: samorzad.pap.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze