TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Uwaga na kable!

Operatorzy telekomunikacyjni sygnalizują, że podczas prac ziemnych wykonywanych przez przedsiębiorstwa branży drogowej, energetycznej, gazowej czy kolejowej stosunkowo często dochodzi do uszkodzenia infrastruktury światłowodowej. Apelujemy o większą ostrożność.

– W ostatnich latach kilkakrotnie doszło do przecięcia naszych kabli podczas budowy drogi dwupasmowej oraz przy przebudowie torowiska – mówi Monika Kosińska, prezes spółki Kolnet. – Kable były oczywiście naniesione na mapy i jestem przekonana, że przy zachowaniu odpowiedniej staranności dałoby się uniknąć awarii.

Okazuje się też, że źródłem niespodziewanych przerw w dostępie klientów końcowych do internetu mogą być także żniwa.

– Przyzwyczailiśmy się, że prowadzone w naszym regionie inwestycje drogowe są źródłem problemów – stwierdza Konrad Baranowski, właściciel firmy KOBA. – Nie zaskakują nas także szkody spowodowane w sierpniu przez kombajny rolnicze, które zawadzają o podbudowę słupową zakładów energetycznych, do których podwieszone są także nasze kable.

W czasach rosnącego uzależnienia gospodarki i usług od szybkiego i bezpiecznego dostępu do internetu, problemy tego typu mają rosnące znaczenie.

– Uszkodzenia infrastruktury telekomunikacyjnej były jak dotąd traktowane przez inne firmy prowadzące pracę ziemne jako te, które nie zagrażają bezpośrednio niczyjemu bezpieczeństwu – zauważa Konrad Baranowski. – Nie jest to przecież uszkodzenie rury gazowej, które groził wybuchem, ani kabla energetycznego, od którego zależy praca szpitalnych respiratorów.

To jednak się zmienia. Jest coraz więcej sytuacji, w których nagła przerwa w dostępie do internetu może zakończyć się tragicznie. Można tu wskazać monitoring i ochronę domu, teleporady, zdalne konsultacje zabiegów medycznych, a także diagnostykę i naprawę urządzeń istotnych dla funkcjonowania szpitali i innych przedsiębiorstw, w których bezpieczeństwo pracowników zależy od prawidłowej pracy maszyn podłączonych do sieci.

Infrastruktura telekomunikacyjna małych i średnich operatorów powinna być w związku z tym traktowana z należytą powagą przez wszystkich prowadzących prace ziemne.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze