Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej przy współpracy z itB Legal Bazański, Grabiec Kancelaria Radców Prawnych przygotowała stanowisko do konsultacji projektu ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych.
Prawnicy podkreślają, że biorąc pod uwagę możliwe ograniczenia w zakresie dostarczania sprzętu telekomunikacyjnego od określonych dostawców, wdrożona ustawa będzie miała niebagatelny wpływ nie tylko na działalność dostawców sprzętu, technologii i oprogramowania wykorzystywanego w sieciach telekomunikacyjnych, ale także na działalność samych operatorów telekomunikacyjnych zrzeszonych w Izbie.
Wyrażają też obawę, że nowa regulacja wpłynie na ciągłość działania dostawców sieci i usług łączności elektronicznej oraz na konkurencję na rynku telekomunikacyjnym, co może mieć także istotne przełożenie na sytuację i interesy konsumentów, będących ostatecznymi odbiorcami usług telekomunikacyjnych. Może to także wpłynąć na dalszy rozwój społeczeństwa cyfrowego w Polsce, co jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Zdaniem itB Legal skutki te niestety nie zostały w dostatecznym stopniu przeanalizowane ani w uzasadnieniu, ani w Ocenie Skutków Regulacji.
Całość opinii – do pobrania tutaj
Przypomnijmy, że 7 września 2020 r. Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło konsultacje dotyczące nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która m.in. przyznawać ma Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa kompetencje do uznania dostawcy sprzętu za stwarzającego ryzyko w zakresie cyberbezpieczeństwa, szczególnie jeśli jest to dostawca spoza UE lub NATO. Konsekwencją przyjętych w nowelizacji procedur może być nakaz wycofania z rynku sprzętu danego producenta – nakaz usunięcia sprzętu oznaczać ma nie tylko zakaz jego dalszej sprzedaży na rynku, ale nakaz wymiany sprzętu już używanego przez operatorów – na własny koszt.
Operatorzy poproszeni zostali przez KIKE także o wypełnienie ankiety dotyczącej skali wykorzystania przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych urządzeń producentów pochodzących spoza Unii Europejskiej oraz NATO. Nadeszło kilkadziesiąt odpowiedzi, a na podstawie wyników ankiet opracowany został raport – do pobrania tutaj. Wskazano w nim między innymi, że ankietowani mali i średni operatorzy telekomunikacyjni oszacowali koszt ewentualnej wymiany urządzeń na ponad 160 mln zł, a część z nich wprost wskazywała, że konieczność wymiany urządzeń skutkowałaby bankructwem firmy. Średni koszt wymiany sprzętu przypadający na jednego ankietowanego wyniósłby 2,99 mln zł.
Na zlecenie izby przygotowana została również opinia dotycząca zgodności z Konstytucją projektu ustawy o zmianie ustawy – o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych, którą przygotował dr hab. Mariusz Bidziński, prof. Uniwersytetu SWPS – do pobrania tutaj.