TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Uprawnienia telekomunikacyjne – jak je zrobić?

Posiadanie odpowiednich uprawnień telekomunikacyjnych jest istotne w zakresie planowania podobnych prac. Nie da się ich wykonać zgodnie z literą prawa i z zachowaniem pełnego profesjonalizmu bez autoryzowanych uprawnień telekomunikacyjnych. Jak zdobyć takie uprawnienia?

Są to uprawnienia w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci i instalacji, ale nie tylko. Dotyczą również urządzeń telekomunikacyjnych. Obszar, który obejmują, często się różni w zależności od tego, w jaki sposób się o nie ubiegano. Mogą zostać nadane zarówno w ograniczonym, jak i pełnym zakresie.

Gdy uprawnienia telekomunikacyjne są nadane bez ograniczeń, można pełnić samodzielne funkcje techniczne przy projektowaniu lub kierowaniu robotami budowlanymi. Takie kompetencje są bardzo przydatne podczas prac wykonywanych na placach budowy.

Uprawnienia telekomunikacyjne – jak zdobyć?

Z uwagi na duże zapotrzebowanie na specjalistów coraz więcej osób zaczyna interesować się zagadnieniem uprawnień telekomunikacyjnych. Jak zdobyć takie kwalifikacje, aby w przyszłości móc wykorzystywać je w pracy zawodowej?

Cały proces starania się o zdobycie konkretnych kwalifikacji rozpoczyna się w momencie złożenia odpowiedniego wniosku o nadanie uprawnień telekomunikacyjnych. Tak jak w przypadku tych budowlanych, składa się go do okręgowej izby inżynierów budownictwa. Należy przy tym pamiętać o wybraniu placówki właściwej do miejsca zamieszkania kandydata.

Jakie są kolejne kroki podczas ubiegania się o przyznanie profesjonalnych uprawnień telekomunikacyjnych? Ważne jest tu przede wszystkim odpowiednie przygotowanie pod względem teoretycznym. Czas od złożenia wniosku do wyznaczenia terminu egzaminu zostaje przeznaczony na samodzielne przygotowanie się kandydatów do spotkania z komisją egzaminacyjną. Po pomyślnym zdaniu egzaminu nabywa się właściwe uprawnienia telekomunikacyjne.

Uprawnienia telekomunikacyjne: co dają?

Proces pozyskiwania uprawnień telekomunikacyjnych może wydawać się dość skomplikowany, a szczególnie dla osoby, która wcześniej nie miała do czynienia z takim zagadnieniem. Warto jednak pamiętać, że przy planowaniu ścieżki rozwoju zawodowego w tym kierunku zdanie odpowiedniego egzaminu jest konieczne do tego, aby w przyszłości wykonywać obowiązki w tym obszarze.

Posiadając szerokie uprawnienia komunikacyjne można pełnić samodzielnie ważne funkcje techniczne. Dotyczą one projektowania, a także kierowania robotami budowlanymi w zakresie telekomunikacji bezprzewodowej oraz towarzyszącej jej infrastrukturze. To jednak nie koniec umiejętności posiadane przez osobę, która pomyślnie przeszła proces starania się o uprawnienia komunikacyjne. Może również wykonywać zadania związane z telekomunikacją przewodową oraz odpowiadającą jej infrastrukturą telekomunikacyjną.

Różnica: uprawnienia budowlane a telekomunikacyjne

Z tematem uprawnień związanych z komunikacją często nierozerwalnie podnosi się również zagadnienia odnoszące się do tych budowlanych. W zależności od tego, jaki rodzaj jest dla nas szczególnie interesujący, możemy zwracać uwagę na odmienny obszar. Wśród nich wyróżnia się klasyczne uprawnienia budowlane lub uprawnienia budowlane komunikacyjne. 

Drugi wymieniony typ dużo trudniej jest uzyskać, ponieważ oprócz złożenia odpowiedniego wniosku i zdania egzaminu przed komisją egzaminacyjną trzeba również uzyskać odpowiednie wykształcenie kierunkowe. Chodzi tutaj przede wszystkim o studia na kierunkach telekomunikacja, elektrotechnika, elektronika, elektronika i komunikacja, a także miernictwo elektryczne i telekomunikacja.

Po zdobyciu odpowiedniego wykształcenia teoretycznego należy przystąpić do części praktycznej, w ramach której odbywają się praktyki zawodowe. Ten sposób przygotowania przedstawia się nieco inaczej niż w przypadku klasycznych uprawnień budowlanych. Wynika to przede wszystkim z odmiennych kwalifikacji, jakie trzeba nabyć podczas obydwu tych procesów.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze