Urząd Komunikacji Elektronicznej ma w planach rozdanie mierników do mierzenia prędkości internetu, by każdy mógł takiego pomiaru dokonać. Będzie to opcja dostępna zarówno dla odbiorców finalnych, jak i dla operatorów telekomunikacyjnych. W ten sposób skończą się dywagacje dotyczące tego, który internet jest szybszy i czy jego prędkość zgadza się z deklarowaną przez operatora przy zawieraniu umowy.
Informacje o prędkości internetu w Polsce publikują dwie platformy – RFBenchmark i SpeedTest.pl. Plany UKE mają sprawić, że tego typu raporty nie będą jedynym sposobem na poznanie tych danych. Każdy będzie mógł dokonywać pomiaru prędkości przesyłania danych. Jaki jest tego cel?
Dlaczego UKE chce mierzyć prędkość internetu?
Zgodnie z deklaracjami Urzędu Komunikacji Elektronicznej nowa e-usługa będzie oparta na Systemie Monitorowania Jakości Internetu. Na pozwolić na automatyczną weryfikację. A także przedstawienie konsumentom i podmiotom gospodarczym zmierzonych parametrów testowanych usług. Pojawi się również porównanie danych z deklarowanymi wartościami przez przedsiębiorców. Dotyczyć to będzie wszystkich korzystających z usługi IAS.
Każda osoba – prywatna czy przedsiębiorca telekomunikacyjny – będzie mogła dokonać pomiaru prędkości internetu pod danym adresem. Można to będzie wykorzystać, gdy użytkownik nie będzie zadowolony z prędkości przesyłu danych i będzie chciał złożyć u operatora reklamację. Pokaże również, który operator jaką faktyczną prędkość internetu oferuje.
System Monitorowania Jakości Internetu (SMJI) ma zapewnić informacje na temat jakości usług internetowych. Odbiorcy będą dzięki temu mogli wybrać najkorzystniejsza ofertę od najbardziej wiarygodnego operatora. W ten sposób poprawić ma się oferowana jakość usług.
System ma już opóźnienie we wrożeniu
W Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) Urzędu Komunikacji Elektronicznej opublikowano Zaproszenie do ustalenia szacunkowej wartości zamówienia. To właśnie element, który wskazuje na przygotowania UKE do stworzenia systemu pomiarów. Ogłoszenie dotyczy usługi polegającej na wsparciu UKE w procesie udostępniania użytkownikom końcowym urządzeń pomiarowych (Whitebox) w ramach Systemu Monitorowania Jakości Internetu.
System tworzony jest przez Urząd Komunikacji Elektronicznej ramach projektu pod nazwą Dostęp do bieżącej informacji o jakości usług IAS w oparciu o System Monitorowania Jakości Internetu (SMJI). IAS jest skrótem od angielskiego Internet Access Service.
Całkowita wartość projektu – zgodnie z informacjami UKE- ma wynieść 20 950 906,19 złotych. Dofinansowanie pozyskane z Unii Europejskiej na ten cel to prawie 18 mln zł (17 730 751,90 zł).
Pierwotnie projekt miał zostać wdrożony w okresie od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku. Tego celu nie udało się zrealizować. Projekt będzie miał opóźnienie, ale nie wiadomo jakie.
Do 31 grudnia 2024 roku UKE chce zamówić co najmniej dwa tysiące mierników. W sumie w planach jest zakup nawet 18 tysięcy mierników, jednak czas na to przewidziany jest do 31 grudnia 2025 roku.
Firma, która zostanie wybrana do realizacji zamówienia, będzie odpowiedzialna za urządzenia przez 16 miesięcy. Dotyczyć to będzie wysyłki i odbioru mierników oraz przygotowania raportów z pomiarów.
Źródło: BIK-UKE, tabletowo.pl