TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

TeleOdpowiedzialne wsparcie – rozmowa z Bartoszem Waliszewskim, inicjatorem akcji “Wyskakuj z laptopa”

Poznańska Systemia otrzymała nagrodę i tytuł TeleOdpowiedzialnej za lokalne działania w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. Zarząd spółki zdecydował się na wsparcie oddolnej inicjatywy “Wyskakuj z laptopa”, w ramach której niepotrzebny sprzęt komputerowy znajduje nowych właścicieli.

Jakie były początki akcji?

Bartosz Waliszewski: W połowie marca ubiegłego roku, kiedy ogłoszono pierwsze obostrzenia związane z pandemią, postanowiłem oddać swój prywatny „nadmiarowy” laptop potrzebującym dzieciom. Swoją ofertę złożyłem w social mediach, nikt się jednak nie zgłosił. Nie pomyślałem wtedy, że przyznanie się w obecnych czasach do braku laptopa może być krępujące. Zgłosiło się natomiast sporo osób, które idąc moim śladem, zaoferowały, że chętnie oddadzą swój sprzęt. Pojawiło się również kilku ochotników, których zaraziłem pomysłem i wspólnie zabraliśmy się za odbieranie darowanego nam sprzętu oraz rewitalizowanie go, zarówno fizycznie jak i software’owo. Oczywiście znaleźliśmy też pierwszych potrzebujących, po których ruszyła prawdziwa lawina potrzeb. W pewnym momencie akcja przyjęła takie rozmiary, że musiałem przenieść się ze wszystkim poza swoje mieszkanie i z pomocą przyszła wtedy wspólnota mieszkaniowa osiedla na którym mieszkałem, udostępniając patio i energię elektryczną. Na dłuższą metę jednak praca na patio nie była wystarczająca. Dużo czasu zajmowało rozpakowywanie i pakowanie sprzętu, było też za mało światła i temperatura nie sprzyjała pracy. Wtedy właśnie do akcji włączyła się Systemia.pl.

W jakim zakresie?

Systemia.pl udostępniła nam w pełni wyposażone pomieszczenie warsztatowe, które jest do dyspozycji akcji 24h na dobę. Jest tutaj wielki stół do pracy, regały magazynowe, doskonałe oświetlenie, prąd i oczywiście Internet. Do naszej dyspozycji są też podstawowe narzędzia. Oprócz pomieszczenia operator dostarcza nam części potrzebne do rewitalizacji sprzętu takie jak choćby dyski SSD, kamery Internetowe czy głośniki. Zarząd Systemii też docenił mój wkład w akcję, pomysłowość i umiejętności, proponując mi pracę u siebie na pełnym etacie, co z przyjemnością przyjąłem.

Jak promowana jest akcja?

Po pierwsze social media i profil „Wyskakuj z laptopa” na Facebooku. Tutaj publikujemy większość z tego, co się już udało zrobić, informacje o sprzęcie jaki dostajemy lub wysyłamy. Po drugie strona www.wyskakujzlaptopa.pl. Są na niej formularze zarówno dla tych, którzy chcą kogoś wesprzeć, jak i dla potrzebujących wsparcia. Stroną opiekuje się nieodpłatnie nasz kolega Radek – a dzięki wsparciu strony mamy porządek w bazie danych. Po trzecie uruchomiliśmy zbiórkę, ponieważ czasem potrzebujemy wsparcia przy poważniejszych wydatkach. Pokrywa ona koszty napraw najcenniejszych egzemplarzy laptopów, a także nowych obudów, matryc, baterii, past termoprzewodzących, klawiatur, narzędzi do napraw. Dzięki tej zbiórce naprawy trwają krócej i więcej modeli możemy odratować.

Co już osiągnęliście?

Nasze osiągnięcie to już niemal 200 wyremontowanych komputerów, które przekazaliśmy dalej oraz bardzo wiele naprawionych laptopów, które wróciły do właścicieli. Tych nawet nie liczymy. I z pewnością mnóstwo dziecięcych uśmiechów!

Jak znajdujecie i weryfikujecie osoby, którym pomagacie?

Na samym początku podjęliśmy współpracę ze szkołami w naszej dzielnicy. Po kilku tygodniach odezwały się do nas szkoły także w centrum miasta i kilka spoza Poznania. Obecnie współpracujemy też z fundacjami i stowarzyszeniami na terenie całego kraju. Szczególną uwagę poświęcamy Szkole Podstawowej nr 110 przy Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu. Podjęliśmy również działania, mające na celu wsparcie osób wychodzących z bezdomności.

Jak można wam pomóc?

Ponieważ zapotrzebowanie przekracza obecnie wszelkie wyobrażenie, przyjmiemy każdą ilość sprzętu komputerowego. Można nam wysyłać nowe lub używane laptopy i pecety, dyski SSD (120GB i większe), głośniczki, kamerki, myszki. Wszystko na adres: Systemia.pl ul. Karpia 21A, 61-619 Poznań. Przyjmujemy laptopy, które wyszły z użycia lub mają lekkie defekty. Zachęcam też do skorzystania z formularza na stronie:  www.wyskakujzlaptopa.pl. Można wesprzeć nas również finansowo na stronie www.pomagam.pl/wyskakujzlaptopa.

Dodam jeszcze, że dzieciaki cieszą się nie tylko z samych komputerów. Ogromną radość sprawiają im aparaty fotograficzne, bezprzewodowe myszki, sprzęt audio, przekazaliśmy również jeden telewizor i właśnie szykujemy drugi. Współpracujemy również z firmą, która przygotowuje dla dzieciaków drukarki laserowe. W zakresie szeroko pojętego sprzętu IT & Audio & Video możliwości są nieograniczone.

Ale są chyba jakieś minimalne standardy, jakie powinien spełniać sprzęt?

Minimalne kryteria jakie przyjęliśmy to możliwość wideokonferencji. Na tym polega dzisiaj nauka online i to jest najważniejsze. Chodzi tu głównie o wbudowaną kamerkę, jeśli laptop jej nie ma, a jest urządzeniem na tyle wydajnym, że „udźwignie” minimum Windows 7 – to też będzie dobrze, bo używamy kamerek zewnętrznych.

Dziękuję za rozmowę.


Mogę jeszcze coś dodać? Chciałbym podziękować wszystkim tym, bez których nie pomoglibyśmy tylu rodzinom: zarządowi Systemii i wszystkim pracownikom za pomysł współpracy i cierpliwość przy przyjmowaniu, i wydawaniu sprzętu. Michałowi, Magdzie, Marcinowi i Maksowi – za wyczyszczenie tego, czego wyczyścić się nie da! Wojtkowi, Adrianowi i Krzyśkowi – za wsparcie techniczne. Mojej Ani, która przejęła sporą część obowiązków domowych – bez niej ta akcja nie mogłaby trwać dłużej niż tydzień. Przede wszystkim jednak ośmioletniemu Tymkowi, za każdy przeinstalowany komputer. Cały czas się uczy – ale system instaluje już niemal sam. To duża pomoc!

Dziękuję także stowarzyszeniu e-Południe, za znakomity pomysł na konkurs i nagrodę TeleOdpowiedzialnych, a wszystkim członkom kapituły za docenienie naszej akcji. Po cichu liczę na to, że dzięki popularyzacji akcji w mediach uda się też dotrzeć do ludzi z całej branży i będziemy mogli pomóc jeszcze większej liczbie osób.

Fundacja Lokalni promuje w środowisku małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych społeczną odpowiedzialność biznesu. Wspiera przedsiębiorców wiedzą, pomaga budować dobre relacje z pracownikami, klientami i lokalną społecznością. Promuje także ograniczanie negatywnego wpływu działalności przedsiębiorstw na środowisko. Jeśli te cele są ci bliskie wejdź na stronę https://lokalni.org.pl/ i wesprzyj jej działalność wpłatą dowolnej wysokości.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...