TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Telefony na policję, zawracanie samolotu – różne oblicza spoofingu z wykorzystaniem AI

Spoofing przybiera nowe oblicza z uwagi na coraz powszechniejsze wykorzystywanie sztucznej inteligencji. Deep fake potrafią zmylić nie tylko przeciętną osobę, ale też całe firmy. Niedawno miała miejsce sytuacja, w której samolot LOT został zawrócony z powodu informacji o „możliwym niebezpiecznych ładunku”. Prokuratura i w tej sprawie nie wyklucza spoofingu.

Spoofing to rodzaj ataku najczęściej wykorzystującego połączenia telefoniczne. Przestępcy w ten sposób wyłudzają pieniądze lub dane, ale czasem wprowadzają zamęt i dezorganizują pracę całych firm.

Kilka miesięcy temu zmasowane akcje spoofingowe uderzyły w kilka osób publicznych w Polsce

Stanowski musiał poradzić sobie z sytuacją, w której przestępcy zadzwonili na policję i jako on zgłosili, że zamordował żonę. Gdy policjancie zorientowali się, że cała sprawa jest oszustwem, poinformowali dziennikarza o niej. Jego numer telefonu został wykorzystany kilka razu do przekazania nieprawdziwych zgłoszeń. Nie tylko na policję, ale też jego bliskim, jak żonie o śmiertelnym wypadku męża i dzieci.

W tym wypadku spoofing stał się narzędziem nękania.

Spoofing coraz lepszy dzięki AI

Sztuczna inteligencja umożliwia przestępcą jeszcze lepsze przygotowanie spoofingu. Rozwój generatywnej sztucznej inteligencji bardzo ułatwia przestępcom podszywanie się pod cudzą tożsamość.

–  Dotykamy tutaj kwestii tzw. “deep fake”, czyli generowanego przez sztuczną inteligencję głosu lub nawet głosu z obrazem – wyjaśnia dr Dota Szymborska, ekspertka w zakresie etyki nowych technologii.

Dzięki temu możliwe jest nie tylko podszywanie się pod daną osobę w sytuacji prywatnej, ale też wykonanie fałszywego telefonu z informacją o bombie na pokładzie samolotu z wykorzystaniem obcego głosu – w tym wypadku influencera. To tylko niektóre z przykładów wykorzystania AI w spoofingu.

–  W ostatnim czasie popularność wśród przestępców zyskuje metoda na “łapówkę dla policjanta”. Można powiedzieć, że to nowocześniejsza i wspierana niejako przez AI wersja metody “na wnuczka”. Polega ona na tym, że dostajemy telefon i słyszymy w słuchawce głos zapłakanej bliskiej osoby, która miała np. stłuczkę i teraz potrzebuje pieniędzy na przekupienie funkcjonariusza policji, żeby ją wypuścił – opisuje jeden z przykładów spoofingu Szymborska – Jest to o tyle niebezpieczny rodzaj przestępstwa, że bazuje on nie tylko na postępie technologicznym związanym z AI, ale przede wszystkim na psychologii ludzkich zachowań. Bo nam, rozmawiając teraz, łatwo jest teoretyzować na temat koniecznej ostrożności, a nawet podejrzliwości w podobnych sytuacjach. Jeśli jednak coś takiego faktycznie się nam przydarza, to ciężko jest zachować zimną krew, zwłaszcza jeśli słyszymy płacz kogoś bliskiego przez telefon – przestrzega.

Policja stara się nadążać za rozwojem technologii – Ty też nie daj się oszukać

Policjanci mają świadomość tego, jakie technologie wykorzystywane są przez przestępców. Chociażby w przypadku spoofingu wymierzonego w Krzysztofa Stanowskiego dość szybko wykryto rodzaj oszustwa i poinformowano ofiarę.

– Policja nie jest bezradna w takich przypadkach i śledczy dysponują narzędziami, które wykrywają tego rodzaju nadużycia. Nie jest tak, że samo zastosowanie AI daje nieuczciwym osobom automatyczną przewagę nad tymi, którzy ścigają podobne przestępstwa. Ich wykrycie jest możliwe i to się dzieje. Od zawsze toczy się przecież wyścig między policją a oszustami. Zmieniają się jedynie narzędzia używane przez obie strony. Kiedyś fałszowano podpisy, stosując kalkę, dzisiaj fałszuje się głosy, a nawet obrazy, za pomocą AI – analizuje sytuację ekspertka w zakresie etyki nowych technologii.

Policja jest na tego typu zdarzenia wyczulona, ale zwykli ludzie często nieświadomi możliwości technologicznych padają ofiarą oszustów.

– Fałszywe telefony, wygenerowane sztucznie głosy i płacze, żeby skłonić nas do przelewania pieniędzy na konta przestępców. Musimy mieć tego świadomość i edukować się w tym temacie. Im bardziej będziemy na to wyczuleni, tym większa szansa, że z czasem przestępczość oparta na wykorzystaniu generatywnej AI będzie słabła – przestrzega Szymborska.

Źródło: tokfm.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze