Centrum Projektów Polska Cyfrowa przeprowadziło pierwszą turę wyników oceny merytorycznej trzeciego naboru w ramach Inwestycji Krajowego Planu Odbudowy. W naborze chodzi o projekty związane z zapewnieniem dostępu do bardzo szybkiego internetu.
Zapewnienie dostępu do szybkiego internetu jest jedną z kluczowych inwestycji realizowanych w ramach KPO i Zwiększania Odporności. Ma na celu rozbudowę sieci światłowodowej na obszarach z ograniczonym dostępem do internetu lub całkowitym jego brakiem.
Po wcześniejszych naborach jest już realizowanych 112 umowy o łącznej wartości ponad 2,1 miliarda złotych. Efektem tych inwestycji będzie podłączenie 459 tysięcy nowych punktów adresowych do sieci światłowodowej.
Jednak w planach jest podłączenie1,6 miliona obszarów, w których dostęp do internetu jest niewystarczający do szybkiego internetu. Szybkiego, czyli takiego, którego szybkość to co najmniej 300 Mb/s.
– Inwestycje w szybki internet to inwestycje w przyszłość Polski. Dzięki wsparciu Krajowego Planu Odbudowy tworzymy solidne fundamenty cyfrowe, które umożliwią rozwój lokalnych społeczności i przedsiębiorstw, niezależnie od ich położenia. Dzięki tym projektom mieszkańcy mniejszych miejscowości zyskają nowe możliwości edukacyjne, zawodowe i biznesowe – powiedział Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.
Ocena podzielona na etapy
Cały proces oceniania projektów podzielony był na dwa kluczowe etapy:
1. Ocena formalna, w trakcie której sprawdzane jest czy wniosek został złożony w ramach właściwego konkursu, w terminie wskazanym w ogłoszeniu o konkursie oraz czy jest kompletny.
2. Ocena merytoryczna, która polega na sprawdzeniu, czy przedsięwzięcie spełnia chociażby wymogi techniczne i finansowe. Przyznawana jest tutaj punktacja w zależności od stopnia spełniania wybranego kryterium.
Ogłoszono pierwsze pozytywnie ocenione wnioski
CPPC pozytywnie oceniło i wybrało do dofinansowania 18 projektów, które obejmą 18 obszarów. Będą to:
– jeden obszar w województwie lubuskim;
– jeden obszar w województwie świętokrzyskim;
– jeden obszar w województwie pomorskim;
– dwa obszary w województwie łódzkim;
– dwa obszary w województwie zachodniopomorskim;
– dwa obszary w województwie dolnośląskim;
– dziewięć obszarów w województwie wielkopolskim
Kwota dofinansowania to prawie 91 milionów złotych
Na razie pojawiła się pierwsza tura wyników oceny merytorycznej, ale CPPC planuje regularnie publikować kolejne ocenione wnioski.
Źródło: gov.pl