TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Szkolenia z cyberbezpieczeństwa dla pracowników ZOZ

Na konferencji w SPZOZ w Pajęcznie Janusz Cieszyński, Piotr Brobner  i Agnieszka Kubot-Krawczyk zainaugurowali pilotażowy program szkoleń  z cyberbezepiczeństwa dla pracowników POZ. Edukacja pracowników ochrony zdrowia jest uzupełnieniem finansowania systemów teleinformatycznych podnoszących poziom cyberbezpieczeństwa placówek leczniczych.

Janusz Cieszyński , Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa przypomniał, że w 2022 roku zidentyfikowano 445 incydentów w podmiotach publicznych. 29 z nich miało miejsce w sektorze ochrony zdrowia. W lutym 2022 roku do takiego incydentu z wykorzystaniem ransomware doszło właśnie w Pajęcznie. Spowodowało to zaszyfrowanie systemów wykorzystywanych w POZ.

Stąd też wybór Pajęczna i tamtejszego samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (SPZOZ) jako miejsca inauguracji pilotażowego programu szkoleń z cyberbezpieczeństwa dla pracowników ochrony zdrowia.

– Trzy filary nowoczesnej ochrony zdrowia na którą stawiamy w Pajęcznie to: skuteczna opieka nad pacjentami, realizacja inwestycji rozwojowych oraz równoległa troska o obszar cyberbezpieczeństwa w parze z rozwojem cyfrowym. Dzisiejsze wydarzenie dowodzi, że poza nowatorską infrastrukturą informatyczną, niezbędne jest podnoszenie świadomości cyfrowej pracowników medycznych – co stanowi jeden z priorytetów działań systemowych – powiedziała dr n. med. Agnieszka Kubot-Krawczyk, dyrektorka SPZOZ w Pajęcznie.

Atak hakerski prowadzący do wycieku danych, blokowania systemu i szyfrowania plików może oznaczać paraliż ZOZ i ogromne straty. To także ryzyko dla zdrowia i życia pacjentów. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie przed cyberzagrożeniami placówek medycznych i odpowiednie edukowanie personelu w tym zakresie.

Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), które weszło w życie w maju tego roku, dotyczy finansowania działań dotyczących podniesienia poziomu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych w placówkach medycznych. Oznacza to finansowanie przez NFZ zakupu i wdrożenia systemów teleinformatycznych podnoszących poziom cyberbezpieczeństwa placówek leczniczych. Mogą one ubiegać się o dofinansowanie tego typu działań w kwocie nawet 900 tys. zł.

Pilotażowy system szkoleń ma bycdziałaniem uzupełniającym te inwestycja. Zostanie  w nim przeprowadzonych 100 specjalistycznych szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa. Prowadzone będą w formie indywidualnej dla lekarzy oraz w kilkuosobowych grupach dla pozostałych pracowników POZ. Prowadzić je będą wykwalifikowani trenerzy z NASK pracujący w CERT Polska.

W przyszłym roku projekt ma być kontynuowany na większą skalę.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze