TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Światłowód wszędzie tam, gdzie go jeszcze nie ma

Już jesienią 2026 roku w życie ma wejść nowelizacja tzw. megaustawy, której celem jest znaczące przyspieszenie inwestycji w ultraszybki internet światłowodowy. Projekt przepisów, opracowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, trafi w ciągu kilku dni na stronę Rządowego Centrum Legislacji i zostanie poddany 30-dniowym konsultacjom społecznym. To kluczowy krok w stronę likwidacji tzw. białych plam– miejsc, w których wciąż brakuje nowoczesnego dostępu do sieci.

Według szacunków resortu, około 300 tys. gospodarstw domowych w Polsce wciąż nie ma dostępu do internetu. Problem ten szczególnie dotyka wsi i małych miast. Nowelizacja ustawy z 2010 roku o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych ma pomóc w jego rozwiązaniu poprzez:

  • przyspieszenie inwestycji w sieci VHCN (Very High Capacity Networks),
  • uproszczenie procedur administracyjnych,
  • zmniejszenie biurokracji i ryzyk regulacyjnych dla inwestorów.

Jedną z najważniejszych zmian będzie wprowadzenie jednolitego elektronicznego wniosku, obowiązującego we wszystkich urzędach. Dzięki temu zniknie konieczność wielokrotnego składania dokumentów – często w wersji papierowej – do różnych jednostek. To szczególnie ważne, ponieważ aż 2 800 urzędów zarządza w Polsce 420 tys. odcinków dróg publicznych, przez które biegną instalacje.

Resort zakłada, że dzięki cyfryzacji procedur uda się ograniczyć biurokrację nawet o 70 proc.

Nowe przepisy mają również wprowadzić obowiązek zapewnienia infrastruktury światłowodowej w każdej nowej i remontowanej inwestycji – zarówno budynkach jednorodzinnych (w przypadku osiedli budowanych przez jednego dewelopera), jak i wielorodzinnych oraz budynkach użyteczności publicznej. Wprowadzone zmiany mają dotyczyć m.in. Prawa budowlanego, ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy o planowaniu przestrzennym.

Nowelizacja reguluje także opłaty za prowadzenie instalacji przez drogi wewnętrzne i tereny leśne. Wprowadzony zostanie system stawek dziennych, które mają zakończyć praktyki blokowania inwestycji lub sztucznego windowania kosztów przez właścicieli prywatnych gruntów.

Projekt wprowadza też zasadę milczącej zgody – jeśli urząd (np. starostwo) nie odpowie na wniosek w ciągu 30 dni, uznaje się go za zatwierdzony. Taka zmiana ma skrócić czas uzyskiwania pozwoleń i ograniczyć ryzyko opóźnień.

Dodatkowo uproszczone zostaną procedury związane z budową infrastruktury 5G. Oceny środowiskowe będą oddzielone od procesu budowlanego, co ma ograniczyć przypadki blokowania inwestycji przez lokalne społeczności lub samorządy.

Co istotne, projekt zawiera także mechanizmy pozwalające zaskarżać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz uchwały krajobrazowe, które nieproporcjonalnie utrudniają rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej.

Po opublikowaniu projektu i zakończeniu konsultacji społecznych, Ministerstwo Cyfryzacji liczy na jego uchwalenie jeszcze w 2025 roku. Nowelizacja miałaby wejść w życie jesienią 2026 r. Jednocześnie wprowadzi do polskiego prawa unijne regulacje zawarte w Akcie ws. infrastruktury gigabitowej (GIA), których celem jest obniżenie kosztów rozbudowy szybkich sieci elektronicznych.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Czytaj także:

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze