TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Światłowód od lokalnego

W Polsce, podobnie jak na całym świecie, rośnie liczba użytkowników korzystających z różnych form dostępu do sieci. Mimo tego w dalszym ciągu istnieją obszary, w których dostęp do sieci bywa utrudniony.

Ostatnio branżę telekomunikacyjną rozpaliła informacja z okolic Opola. Klienci Orange przez dwa miesiące nie mieli dostępu do internetu ani możliwości wykonywania połączeń telefonicznych. Problemy te wynikały z wyłączenia jednej ze stacji bazowych, co ukazuje kruchość infrastruktury mobilnej. Pomimo obietnic naprawy, sytuacja pozostaje nierozwiązana, co budzi frustrację mieszkańców.

Problemy z internetem mobilnym, jak te w Opolu, są dość częstym zjawiskiem. Światłowód, choć wymaga większych nakładów na instalację, oferuje nieporównywalnie wyższą jakość usług. Inwestycje w rozwój sieci światłowodowej są zatem niezbędne.

Aż 94 proc. populacji Polski używa internetu. W latach 2022-2023 liczba internautów w naszym kraju wzrosła o 2,9 mln. W dalszym ciągu ponad 2,5 mln domów nie ma dostępu do sieci z przepustowością min. 100 Mb/s.

Przewaga światłowodu

Światłowód charakteryzuje się – w dużym uproszczeniu – przesyłem danych bezpośrednio do domu użytkownika, co gwarantuje najwyższą możliwą jakość połączenia. Dla porównania internet mobilny zależy od infrastruktury wspomnianych już sieci bazowych, które mogą być przeciążone i podatne na awarie.

  1. Prędkość i stabilność: Światłowód zapewnia symetryczne prędkości pobierania i wysyłania danych. Internet mobilny, nawet przy technologii 5G, często nie jest w stanie zaoferować stabilnych i wysokich prędkości, zwłaszcza w godzinach szczytu.
  2. Niskie opóźnienia: W przypadku światłowodu opóźnienia są minimalne, co jest kluczowe dla graczy online i osób pracujących zdalnie. Internet mobilny, ze względu na swoją naturę, generuje większe opóźnienia, co może wpływać na komfort korzystania z sieci.
  3. Niezawodność: Światłowód jest mniej podatny na zakłócenia spowodowane warunkami atmosferycznymi czy obciążeniem sieci.

Korzystanie z internetu światłowodowego dostarczanego przez lokalnych operatorów niesie ze sobą zatem korzyści, które warto rozważyć przy wyborze dostawcy tej usługi.

Walka z białymi plamami

Według raportu FTTH/B Market Panorama in Europe, Polska wciąż pozostaje daleko w tyle za czołowymi krajami pod względem dostępu i wykorzystania internetu światłowodowego. We wrześniu 2023 roku 61,3 proc. polskich gospodarstw domowych znajdowało się w zasięgu sieci światłowodowej, podczas gdy średnia dla UE wynosiła 64,5 proc. Z tych, które mają dostęp, jedynie 40,2 proc. korzysta z tego typu łącza. Najwyższą penetrację mają Hiszpania (78,9 proc.) i Rumunia (96,5 proc.), a najniższą Grecja (6,3 proc.) i Belgia (28,3 proc.).

Naprzeciw walce z białymi plamami dostępu do sieci wyszło Ministerstwo Cyfryzacji. Uruchomiony został konkurs na dofinansowanie budowy sieci w obszarach, które obecnie nie mają dostępu do internetu szerokopasmowego. Do dyspozycji przedsiębiorców telekomunikacyjnych jest ponad 2 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Dzięki tej inwestycji co najmniej 400 tys. gospodarstw domowych ma uzyskać dostęp do szybkiego internetu do sierpnia 2026 r.

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze