Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zaprezentował projekt Strategii Cyfryzacji Polski. Obejmuje on działania, jakie w kraju będą w tym zakresie podejmowane do 2035 r. To pierwszy tak kompleksowy dokument w historii naszego kraju. Podstawowym celem przygotowanej strategii jest poprawa jakości życia obywateli dzięki cyfryzacji. Dokument trafia do konsultacji społecznych.
Cyfryzacja jest jednym z elementów działań państwa. I to bardzo ważnym elementem. Oddziałuje na niemal wszystkie obszary funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki.
Strategia Cyfryzacji Polski to określenie kluczowych celów na najbliższą dekadę. Muszą one uwzględniać cyberbezpieczeństwo państwa oraz środowiska międzynarodowego, ale również aktualne trendy i wyzwania w obszarze technologii i jej regulacji. Także na liście priorytetów Unii Europejskiej cyfryzacja ma wciąż rosnącą pozycję.
– Wyzwania stojące przed Polską w obszarach konkurencyjności gospodarki, demografii, bezpieczeństwa państwa i jego obywateli czy zdrowia sprawiają, że intensywne inwestowanie w cyfryzację w wielu obszarach przestaje być kwestią wyboru. Staje się koniecznością, bez której pozycja naszego kraju wyraźnie osłabnie. Jeśli jednak cyfryzacji zostanie nadany odpowiadający jej znaczeniu priorytet, zyskają nie tylko poszczególni obywatele i obywatelki – których jakość życia się poprawi – ale i Polska jako całość – powiedział Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.
Nowe podejście do cyfryzacji
Strategia Cyfryzacji Polski pokazuje zmianę podejścia do wielu elementów składających się na cyfryzację. Nastąpi odejście od postrzegania części administracji jako odrębnych bytów. Cyfryzacja je połączy dla obniżenia kosztów i ułatwienia tworzenia korzystnych dla obywateli rozwiązań.
Postawiono na współpracę międzynarodową, ale również między państwem a akademią, społeczeństwem i biznesem. Ludzie, którzy pracują na rzecz wspierania rozwoju cyfryzacji, nie mogą tego robić za płace minimalną. Dlatego współpraca oraz nakłonienie międzynarodowych korporacji do wkładu finansowego w rozwój cyfryzacji mają takie znaczenie.
Wprowadzanie nowych rozwiązań nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa obywateli. Dotyczy to tak cyberbezpieczeństwa, jak i praw podstawowych. Transformacja cyfrowa musi też być sprawiedliwa. Rozwój w tym zakresie będzie szedł w parze z dbałością o klimat, prawa pracowników platformowych i wsparcie osób, których miejsca pracy są zagrożone przez technologię.
Pierwszy kompleksowy dokument w historii
Strategia Cyfryzacji Polski jest ponadsektorowym dokumentem strategicznym w dziedzinie informatyzacji państwa. Pierwszym takim w historii naszego kraju. Określa nadrzędny cel, jakim jest poprawa jakości życia obywateli poprzez cyfryzację do 2035 r.
Realizacja będzie możliwa poprzez interwencję w różne obszary. Wykraczając poza tradycyjnie definiowany dział administracji – informatyzacja.
Podejście to umożliwia tworzenie przekrojowej i odpowiadającej na aktualne wyzwania wizji rozwoju cyfrowego. W oparciu o aktualne trendy europejskie i globalne.
Wdrażanie strategii będzie się odbywać z poszanowaniem otoczenia strategicznego – krajowego i UE. Cele zawarte w strategii uwzględniają obowiązujące dokumenty i te, które powstaną w przyszłości jak:
– Strategia Cyberbezpieczeństwa RP;
– Narodowy Plan Szerokopasmowy;
– Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych;
– Program Otwierania Danych.
– Polityka Rozwoju Sztucznej Inteligencji;
– Polityka Cyfrowej Transformacji Edukacji.
Cele cyfryzacji do 2035 roku
- Podstawowym celem jest osiągnięcie 85 proc. osób w kraju, które będą posiadały podstawowe kompetencje cyfrowe w 2035 r.
- 100 proc. projektów IT o publicznym zastosowaniu będzie do tego czasu realizowanych zgodnie z jednolitymi standardami i rekomendacjami architektonicznymi Architektury Informacyjnej Państwa.
- 100 proc. podmiotów realizujących zadania publiczne do 2035 r. będzie pracować na systemie elektronicznego zarządzania dokumentami oraz 100 proc. spraw przez te podmioty prowadzonych będzie załatwiana elektronicznie.
- Do 2035 r. 20 mln Polek i Polaków ma posiadać portfel tożsamości cyfrowej.
- Wszystkie kluczowe e-usługi dostępne będą w aplikacji mObywatel.
- Polska będzie posiadać przynajmniej 1,5 mln specjalistów ICT.
- 100 proc. jednostek administracji publicznej udostępniać będzie e-płatności.
- Diagnozowanie chorób będzie wspierane AI.
- Narzędzia oparte na AI będą wykorzystywane przez 50 proc. firm.
- Na cyfryzację w 2035 r. będzie przeznaczonych 5 proc. PKB.
Strategia trafia do konsultacji
Strategia zastąpi Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa. Będzie stanowić podstawę strategiczną dla wydatkowania europejskich funduszy przeznaczonych na cyfryzację. Oznacza to również wyznaczenie kierunku negocjacji obejmujących nadchodzącą perspektywę finansową.
Dokument powstał w Ministerstwie Cyfryzacji . Współpracowały przy nim inne urzędy administracji rządowej, a także uwzględniono postulaty interesariuszy społecznych i środowisk biznesowych.
Teraz strategia trafia do konsultacji społecznych. Wszelkie uwagi można zgłaszać na adres mailowy: konsultacje.strategia@cyfra.gov.pl.
Źródło: gov.pl