Zakończyły się europejskie konsultacje publiczne dotyczące planowanego pakietu działań w ramach aktu prawnego o usługach cyfrowych (Digital Services Act). Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało stanowisko, które reprezentuje Polska.
Polski rząd dostrzega potrzebę zmian i wyraża poparcie dla działań:
- mających zapewnić większą pewność prawa – w tym dla pośredników internetowych – i zapobiec fragmentacji rynku wewnętrznego,
- przyczyniających się do ochrony praw podstawowych użytkowników internetu, w tym użytkowników mediów społecznościowych i do zwiększenia bezpieczeństwa w sieci,
- wprowadzających skuteczny nadzór nad rynkiem, w odniesieniu do moderacji treści przez pośredników.
Przedstawiciele polski skupili się też na trzech zagadnieniach:
- ocena funkcjonowania dyrektywy o handlu elektronicznym i wskazaliśmy na potrzebne kierunki jej zmiany,
- propozycje nowych regulacji dla systemowo ważnych platform internetowych,
- stanowisko w sprawie ograniczania zjawiska dezinformacji w internecie.
Zdaniem ministra Marka Zagórskiego konieczne jest wyeliminowanie barier utrudniających prawidłowe działanie jednolitego rynku usług cyfrowych. Ma to umożliwić m.in. modernizacja istniejących rozwiązań prawnych, wyeliminowanie luk oraz spójne stosowanie przyjętych w Unii Europejskiej zasad, a także objęcie nowymi przepisami podmiotów z państw trzecich, które działają na rynku UE. Postulaty rządu RP znajdziemy na stronie ministerstwa.
Konsultacje dotyczyły bezpieczeństwa w internecie, wolności słowa, sprawiedliwości i wyrównywania szansa w gospodarce cyfrowej.
W prace nad stanowiskiem zaangażowana była Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rozwoju, Spraw Zagranicznych i Finansów, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Inicjatywy legislacyjne powstała w ramach Digital Services Act mają zostać przedstawione w grudniu 2020 r.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji