W czasie pandemii seniorzy są najbardziej narażeni na zakażenie, dlatego powinni unikać wychodzenia z domu. Z myślą o nich powstał Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. A teraz jest on wzbogacany o kolejną inicjatywę: Cyfrowego wolontariusza.
To piękne działanie pokazuje, że w tej trudnej sytuacji wszyscy jesteśmy gotowi nieść pomoc – tak o zaangażowaniu licznych środowisk w pomoc osobom starszym w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów mówiła podczas briefingu prasowego minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów zapotrzebowanie na pomoc za pośrednictwem specjalnej infolinii (22 505 11 11) zgłosiło już ponad 10 tys. osób starszych. Z kolei chęć niesienia pomocy zadeklarowało przeszło 8 tys. wolontariuszy.
– Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów to działanie ponad podziałami. Rząd razem z jednostkami samorządu terytorialnego, wolontariuszami, harcerzami, WOT, ale także Caritas Polska i innymi osobami dobrej woli realizują to przedsięwzięcie – mówiła w środę podczas briefingu prasowego minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – To piękne działanie pokazuje, że w tej trudnej sytuacji wszyscy jesteśmy gotowi nieść pomoc – podkreśliła.
Teraz program wsparcia rozwijany jest o nową inicjatywę: Cyfrowego wolontariusza. Tytuł ten można zdobyć w trakcie trwającego przez cały listopad GovTech Festival.
„Cyfrowy Wolontariusz” to inicjatywa, która ma edukować i zachęcać do korzystania z narzędzi cyfrowych oferowanych przez administrację publiczną, a także aktywizować młodsze osoby do wspierania seniorów w korzystaniu z tych rozwiązań.
Dzięki włączeniu się w cyfrowe aktywności i wykorzystywaniu narzędzi online do kontaktu z administracją, uczestnicy nie tylko na co dzień przyczyniają się do ograniczenia zużycia papieru, ale także, biorąc udział w tej akcji, przyczynią się do zwiększenia liczby sadzonych w Polsce drzew. Do inicjatywy można dołączyć od 11 listopada.