TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Śledztwo w sprawie 12 projektów budowy sieci szerokopasmowej: "Internet okazał się fikcją, a zarabiały firmy wystawiające zawyżone faktury"

 

Sprawa wiąże się z środkami, które otrzymała Polska na budowę szerokopasmowego internetu w latach 2007-2013. Rząd PO-PSL chciał, aby każdy dom został podłączony do sieci łączem o przepustowości przynajmniej 2Mb/s. 
Umowa wymagała wybrania przez firmę podwykonawców w drodze konkursu lub przetargu. CBA ustaliła jednak, że była to fikcja, a program posłużył do wyłudzania pieniędzy.

 

Wszczęte śledztwo dotyczy 12 projektów o wartości 90 mld zł – część z pieniędzy została wyłudzona.
Wśród zatrzymanych przez CBA jest właściciel firmy z Katowic, która otrzymała środki w ramach realizacji projektu UE „Zapewnienie dostępu do internetu na etapie ostatniej mili”.

 

Przedsiębiorca zaproponował kilku znajomym dostarczenie jednego z elementów potrzebnych do budowy internetu. Faktura za dostawę została odpowiednio zawyżona. Zakupu dokonano w ten sam sposób do trzech projektów, na które firma z Katowic otrzymała dofinansowanie. Wątpliwości dotyczą też faktur za usługi – wpisane na nich usługi nigdy nie zostały zakupione.

 

Bardzo prawdopodobne, że pojawią się kolejne zarzuty. Wśród znających akta spraw panuje przekonanie, że projekty robiły za maszynkę do wyłudzeń.
Michal.Koch
Michal.Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze