Świat kurczy się na naszych oczach. Widzimy to na każdym kroku. Internet pozwala nam surfować po całym globie, dzięki coraz bardziej dostępnym liniom lotniczym możemy w krótkim czasie znaleźć się na innym kontynencie, jednak najbardziej globalizację możemy zauważyć w gospodarce. Światowe korporacje wkraczają do naszego życia w coraz szerszym zakresie. Produkty których używamy na co dzień – spożywcze, elektronika, informatyka w dzisiejszych czasach kreowane są w centralach w USA, Chinach i rozwiniętych krajach Europy zachodniej. W takich warunkach małym firmom trudno jest konkurować z gigantami. Jednak z drapacza chmur na Manhattanie nie widać specyficznych potrzeb lokalnego rynku i tutaj właśnie szansa dla rodzimych przedsiębiorstw. Szansą dla małych firm, które działają na lokalnych rynkach, a jednocześnie chcą mieć dostęp do najnowszych technologii są KLASTRY GOSPODARCZE.
Klastry wyróżniają się tym, że współpracują w nich firmy, które na co dzień konkurują ze sobą, więc czy to w ogóle jest możliwe ? Najlepszym przykładem takiego klastra jest słynna Dolina krzemowa w Kalifornii, to stamtąd wywodzi się m.in. Apple, Google, Intel i Hewlett-Packard. Firmy te początkowo tworzone były przez studentów, którzy mając podstawy rozwoju i dostęp do zaplecza technologicznego tworzyli małe firmy i niektóre z nich stały się gigantami.
Klaster “E-Południe”
Na Śląsku również mamy klaster, telekomunikacyjny klaster „E-Południe”. Wprawdzie nie ma on tak spektakularnych sukcesów i skali jak kalifornijski, jednak już dziś skupia prawie 50 śląskich, małych operatorów telekomunikacyjnych, którzy współpracują ze sobą i dzięki temu poprawiają swoją konkurencyjność. E-Południe ma pewne osiągnięcia w zakresie rozwoju telekomunikacji w naszym regionie, ale również międzynarodowym (m.in. członek grupy wyszechradzkiej V4).
Pierwsze efekty współpracy na Śląsku
Śląskie firmy telekomunikacyjne popularnie zwane „sieciami osiedlowymi” zrozumiały, że by sprostać wymaganiom rynku należy współpracować. Pierwsze efekty współpracy już widać. Śląska Grupa Telekomunikacyjna i jej telewizja kablowa 3 generacji JAMBOX z powodzeniem znajduje użytkowników nie tylko na Śląsku, ale w całej Polsce i jest dziś dominującym operatorem technologii IPTV w kraju. Władze naszego województwa wybrały projekt „Klaster e-Południe jako platforma poprawy innowacyjności i rozwoju technologicznego operatorów telekomunikacyjnych w województwie śląskim” do dofinansowania w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2007-2013 więc należy sądzić, że Klaster zwiększy dynamikę działania.
Sebastian Kachel,
w-ce prezes Stowarzyszenia na Rzecz
Rozwoju Społeczeństwa Informatycznego e-południe.pl