TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Siedem milionów profili zaufanych

Profil zaufany, czyli klucz do e-usług, bije kolejne rekordy. Korzysta z niego już ponad 7 milionów Polaków! Dwa lata temu miało go 5 milionów osób mniej.

Od 1 stycznia 2020 r. do dziś założyło go już 2 396 294 osób! To o niemal 300 tysięcy więcej niż przez cały ubiegły rok. I – uwaga! – ponad 1, 2 miliona więcej niż w całym 2018 roku. Dwa lata temu, czyli 18 czerwca 2018 r. z PZ korzystało 1 796 330 osób, czyli ponad 5 milionów mniej niż dziś. Rok temu, czyli 18 czerwca 2019 r. PZ miało 3 729 021 Polaków. Dziś, czyli 18 czerwca 2020 r. ma go 7 034 418 osób. A to oznacza, że w trakcie ostatnich 12 miesięcy przybyło niemal 3, 3 miliona nowych właścicieli PZ.

– Ostatnie miesiące to rekordowy czas w historii profilu zaufanego. To efekt nie tylko związanych z pandemią ograniczeń w działaniu urzędu, ale także wciąż rosnącego zaufania i przekonania Polaków do e-administracji – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Liczymy na to, że ta tendencja utrzyma się. Chcielibyśmy, aby każdy dorosły Polak podobnie jak ma dowód osobisty, miał także profil zaufany. Stale pracujemy nad nowymi e-usługami oraz udoskonalaniem obecnych. Polacy to dostrzegają i doceniają – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski

Czym jest profil zaufany (PZ)? To mówiąc najprościej nasz internetowy dokument tożsamości. Nie ma formy materialnej, nie zobaczymy go, ani nie dotkniemy, za to równie skutecznie co dowód osobisty w urzędzie, potwierdza naszą tożsamość w internecie.

– Profil zaufany można założyć na dwa sposoby. Najprostszy to skorzystanie z bankowości elektronicznej. Umożliwiają to największe banki w Polsce. Drugi – to złożenie wniosku przez internet i potwierdzenie profilu zaufanego w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających, które znajdziemy na terenie całego kraju – dodaje minister.

Punkty potwierdzające to m.in. urzędy gminy, starostwa powiatowe, oddziały ZUS, NFZ, a także np. placówki Poczty Polskiej. Wkrótce profil zaufany będzie też można założyć w wybranych bankach spółdzielczych.

Na czas pandemii można również założyć tymczasowy profil zaufany (TPZ). Mogą go założyć osoby nie mające konta w banku umożliwiającym założenie i potwierdzenie „tradycyjnego” profilu zaufanego i które jednocześnie nie chcą lub nie mogą odwiedzić punktu potwierdzającego. Wniosek o tymczasowy profil zaufany, który jest ważny 3 miesiące, można złożyć przez internet, a później potwierdzić go w trakcie wideospotkania z urzędnikiem.

Źródło: gov.pl

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze