TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Sencito i TAPIR – korzyści dla gmin

Projekt Polskiego Internetu Rzeczy rozwijany przez Grupę MiŚOT może przełożyć szereg korzyści dla gmin, a pośrednio także dla małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Jakie możliwości daje platforma Sencito i hurtownia danych TAPIR?

Uczestnicy Zjazdów MiŚOT z pewnością słyszeli już o czujnikach jakości powietrza i monitorowania poziomu dwutlenku węgla opartych o technologię LoRaWAN. To jednak nie wszystko. Platforma Sencito oferuje także kilka innych rozwiązań, które mogły umknąć słuchaczom podczas dyskusji o technicznych rozwiązaniach projektu.

Przedstawiciele Projektu MdI przypominają w związku z tym, że Sencito to także:

  • przestrzeń kontaktu z mieszkańcami (można za jej pomocą konfigurować lokalne alerty i informować o aktualnych zagrożeniach, przerwach w dostępie do mediów etc, oszczędzając przy tym na droższych rozwiązaniach, np. SMSach);
  • możliwość prezentacji obrazu z kamer publicznych;
  • możliwość prezentacji odczytów ze wspomnianych czujników publicznych oraz związana z tym możliwość udostępniania mieszkańcom licencji dla ich czujników (każdy z mieszkańców widzi czujniki publiczne oraz swoje urządzenia).

Warto przy tym podkreślić, że aplikacja Android / iOS dla mieszkańców jest darmowa.

Co daje TAPIR?

TAPIR natomiast to nowoczesna hurtownia danych, która oferuje wydajną transmisję informacji z tysięcy czujników oraz urządzeń IoT. 

Skalowalna  architektura tego rozwiązania sprawdzi się zarówno przy mniejszych wdrożeniach, jak i w projektach o dużym zasięgu. Niezależnie od tego ile danych generują czujniki – TAPIR pozwoli je zebrać, uporządkować i udostępnić.

Twórcy podkreślają. że fundamentem tego rozwiązania jest troska o bezpieczeństwo danych. TAPIR został zaprojektowany z myślą o pełnej kontroli dostępu, autoryzacji i ochronie przesyłanych danych. Dzięki temu użytkownik ma pewność, że wszystkie dane pozostaną poufne i zabezpieczone.

TAPIR wspiera także powszechnie stosowane na rynku interfejsy komunikacyjne, takie jak restAPI oraz MQTT. Oznacza to prostą integrację systemu z innymi aplikacjami, urządzeniami oraz systemami operacyjnymi bez konieczności stosowania dodatkowych rozwiązań. 

Praktyczną korzyścią jest także umożliwienie provisioningu urządzeń w prostym i intuicyjnym procesie. Można to zrobić zarówno dla pojedynczych urządzeń, jak i masowo (poprzez przesłanie plików CSV lub zapytania API). Oznacza to oszczędność czasu i pracy. 

Czytaj także:

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze