TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Sektor telekomunikacyjny najczęściej atakowaną branżą z chmury przez cyberprzestępców

Firmy z branży telekomunikacyjnej najczęściej atakowane przez cyberprzestępców z chmury spośród wszystkich sektorów gospodarki Ilość złośliwego oprogramowania dostarczanego w ten sposób jest o 7 proc. wyższa w porównaniu z innymi branżami gospodarki

Netskope Threat Labs opublikowało swój najnowszy raport badawczy, ujawniając rosnącą tendencję atakujących do nadużywania popularnych aplikacji korporacyjnych w celu dostarczania złośliwego oprogramowania firmom z branży telekomunikacyjnej. Ten rosnący trend ma miejsce w kontekście ciągłego wzrostu popularności aplikacji w chmurze w sektorze, w którym użytkownicy rzadko selekcjonują popularne aplikacje w tym Microsoft. Ilość złośliwego oprogramowania dostarczanego w ten sposób jest o 7 proc. wyższa w porównaniu z innymi branżami.

Użytkownicy z branży telekomunikacyjnej przesyłają i pobierają pliki do aplikacji w chmurze w podobnym tempie jak w innych branżach, ale mają tendencję do interakcji z mniejszą liczbą aplikacji w chmurze. Przeciętny użytkownik w tym sektorze korzysta z 24 aplikacji w chmurze miesięcznie, przy czym zdecydowanie preferuje rozwiązania firmy Microsoft. Właśnie Microsoft OneDrive, Teams i Outlook to trzy najpopularniejsze aplikacje w branży. Microsoft OneDrive jest również najpopularniejszą aplikacją do przesyłania danych, a 30 proc. użytkowników z sektota telekomunikacyjnego codziennie przesyła dane do OneDrive, czyli o 50 proc. więcej niż średnia dla wszystkich branż. Podobnie, Microsoft OneDrive jest najpopularniejszą aplikacją do pobierania w branży telekomunikacyjnej, z której pobiera dane 35 proc. użytkowników.

Odsetek pobrań złośliwego oprogramowania przez użytkowników z branży telekomunikacyjnej spadł zgodnie z globalnym trendem, osiągając najniższy poziom w drugiej połowie 2023 r. i zaczynając ponownie rosnąć na początku 2024 r. Najwięcej pobrań złośliwego oprogramowania odnotowano w przypadku aplikacji Microsoft OneDrive i GitHub, a następnie Outlook. Wśród najbardziej rozpowszechnionych rodzin złośliwego oprogramowania atakujących organizacje z branży telekomunikacyjnej znalazły się trojan zdalnego dostępu Remcos, downloader Guloader oraz infostealer AgentTesla.

Raport opiera się na zanonimizowanych danych użytkowych zebranych od ponad 2500 klientów Netskope z sektora telekomunikacyjnego, z których wszyscy uprzednio wyrazili zgodę na analizę ich danych w ten sposób.

Źródło: informacja prasowa Netscope

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...