Stanowisko Microsoftu odnośnie nowego Windowsa jest znane: nie należy spodziewać się systemu operacyjnego z numerem 11. Dlaczego zatem SoftwareKeep, certyfikowany sprzedawca produktów Microsoft, umożliwił składanie preorderów na Windows 11?
Windows 10 miał swoją premierę 29 lipca 2015 roku. Od tego czasu graficzny system operacyjny giganta z Redmond jest ciągle aktualizowany, a sprzedawcy oferują go jako bazowy software dla nowych komputerów. Najnowsze łatki wprowadziły, opartą na Chromium, przeglądarkę internetową Microsoft Edge oraz usprawniły opcję „Fresh Start”, czyli możliwość zresetowania systemu do „czystej” wersji, bez obawy o dane przechowywane na pececie.
Od czasu do czasu sieć zaczyna huczeć od plotek: nowy Windows! Internauci i portale branżowe przekopują wtedy zasoby internetu w poszukiwaniu wzmianek o nowym systemie… i tak też zdarzyło się na początku czerwca 2020 roku.
SoftwareKeep zaprezentowali wizualizację pudełka i cenę (174,99 USD) nowego Windowsa 11. Wieści rozeszły się szybko. Oficjalne forum Microsoft zaroiło się od postów, domysłów i teorii spiskowych, a temat szybko podchwyciły portale internetowe. SoftwareKeep jest sprzedawcą certyfikowanym, więc teoretycznie można było posądzać sklep o pomyłkę i przedwczesne wystawienie towaru. Takie rzeczy zdarzały się już wielokrotnie w przeszłości.
Mark Wyciślik-Wilson, dziennikarz portalu Betanews, skontaktował się z SoftwareKeep na czacie. Przedstawiciel sklepu poinformował go, że Windows 11 zostanie oficjalnie zaprezentowany światu 1 lipca 2020 roku, a 29 lipca będzie dostępny do zakupu. Mark został zapewniony, że to w 100% wiarygodna informacja, potwierdzona przez sam Microsoft. Po kilku godzinach pojawiło się dementi. Mark został przeproszony, podane mu informacje określono jako fałszywe, a sklep zaoferował voucher w ramach zadośćuczynienia za nieprawdziwe informacje.
SoftwareKeep opublikowało oświadczenie, w którym retailer przyznaje, że został wprowadzony w błąd przez swoje źródło. Firma przeprosiła również klientów. Ile osób zdążyło w ciągu tych kilku godzin nabyć produkt? Tego nikt nie wie.
Poniżej screen zrobiony przez Betanews ukazujący „nowy Windows”:
Szanse, aby w najbliższym czasie pojawił się Windows 11 są zerowe. Microsoft chce w dalszym ciągu rozwijać obecną iterację systemu. Jest zresztą, biorąc pod uwagę popularność i ogólną jakość, bardzo możliwe, że Windows 10 będzie ostatnim Windowsem w historii. Ostateczną wersją kodu zaprezentowanego światu na początku lat 80-tych pod postacią Windowsa 1.0.
Microsoft wcześniej podał do wiadomości, że pakiet aplikacji biurowych Office 365 zastąpiony zostanie nową wersją o nazwie Microsoft 365.
Źródła: