Rzecznik od dwóch lat walczy o uregulowanie zatrudniania cudzoziemców przez polskich przedsiębiorców. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opracowuje reformę rynku pracy i przewiduje, że część przepisów będzie dotyczyła właśnie zatrudniania cudzoziemców. Wydział prawno-legislacyjny w Biurze Rzecznika MŚP jest gotowy, by zaopiniować ewentualne rozwiązania prawne w tym zakresie.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców – Adam Abramowicz już w marcu 2019 r. rozpoczął batalię o prawo przedsiębiorców do zatrudniania cudzoziemców występując z wnioskami o podjęcie działań w tym temacie. Pismo w tej sprawie wysłał do Prezesa Rady Ministrów – Mateusza Morawieckiego. We wrześniu 2019 r. natomiast przekazał wnioski otrzymane od organizacji przedsiębiorców związane z problemami jakie niesie przewlekłość rozpatrywania spraw przez Urzędy Wojewódzkie. Dlatego też Abramowicz zgłaszał postulat by kompetencje Urzędów Wojewódzkich w tym zakresie zostały przekazane Urzędom Pracy.
26 lutego 2020 r. odbyło się spotkanie w Biurze Rzecznika MŚP, na którym omawiano zagadnienia legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców w Polsce. Przede wszystkim mówiono o postulatach zgłoszonych przez przedstawicieli przedsiębiorców w Memorandum w sprawie zatrudniania cudzoziemców z dnia 6 września 2019 roku. 31 grudnia 2020 r. Rzecznik MŚP zwrócił się do Jarosława Szajnera, Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców z zapytaniem, jakie działania w związku z tym Memorandum zostały przez Urząd podjęte.
Natomiast do Pani Iwony Michałek, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Adam Abramowicz zwróci się z pisemną prośbą o udostępnienie projektów ustaw związanych z zatrudniania cudzoziemców, które Ministerstwo przygotowaniu. Ma to na celu poddanie ich konsultacjom w środowisku przedsiębiorców.
W odpowiedzi z dnia 8 lutego 2021 roku Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało, że w przygotowywanej przez nie reformie rynku pracy część zmian będzie wyodrębnieniem z obecnie obowiązującej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przepisów dot. zatrudnienia cudzoziemców, chociaż nie można jeszcze podać, jaki będzie kierunek tych zmian. Zagadnienia, które zostaną uwzględnione to poprawa efektywności obowiązujących procedur, pełna elektronizacja postępowań w zakresie legislacji pracy cudzoziemców oraz dostosowanie rozwiązań do aktualnych potrzeb zgłaszanych przez pracodawców.
– Będę konsekwentny w swoich działaniach i zrobię co w mojej mocy, aby składane propozycje przez przedsiębiorców stały się przedmiotem analiz, a nie pozostawały tylko na papierze – komentuje sytuację Adam Abramowicz.
Natomiast Marek Woch, Dyrektor Generalny w Biurze Rzecznika MŚP dodaje:
– Wydział prawno-legislacyjny w Biurze Rzecznika MŚP jest w stałej gotowości, aby zaopiniować, skonsultować propozycje dot. usprawnienia zatrudnienia cudzoziemców przez polskich przedsiębiorców. Problem polega na tym, że najwyraźniej żaden organ administracji, poza Rzecznikiem MŚP, nie śpieszył się dotychczas, aby zacząć poważną dyskusję na ten temat.
Źródło: rzecznikmsp.gov.pl