TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rząd walczy z seksualnym wykorzystaniem dzieci w internecie

2024 rok to ponad siedem razy więcej treści dotyczących seksualnego wykorzystywania dzieci w internecie. 85 proc. ofiar to dzieci poniżej 13. roku życia. 95 proc. stanowią dziewczynki. Rząd polski podejmuje walkę z tymi działaniami poprzez międzynarodową współprace i nowoczesne technologie. Jakie działania zostały już podjęte, a co jeszcze należy zrobić, by ochronić dzieci w sieci?

– Wzrost przypadków seksualnego wykorzystywania dzieci w internecie to bolesne przypomnienie o ciemnej stronie technologii. Naszą odpowiedzią na to wyzwanie jest skuteczna współpraca – międzynarodowa, instytucjonalna i społeczna – która pozwala szybciej wykrywać i usuwać przestępcze treści. Nie może być zgody na świat, w którym dzieci są narażone na taką krzywdę – mówi Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.

W ciągu zaledwie ostatnich 12 miesięcy w Polsce odnotowano wzrost incydentów związanych seksualnym wykorzystywaniem dzieci przekraczający 400 proc. w porównaniu z adekwatnym okresem w 2023 r.

– Dlatego konsekwentnie rozwijamy narzędzia ochrony, takie jak funkcja zgłaszania nielegalnych treści w mObywatelu, a także intensyfikujemy działania na poziomie europejskim. Prowadzimy także aktywną edukację, aby każdy wiedział, jak walczyć z tym problemem i gdzie zgłaszać niebezpieczne treści – podkreśla Krzysztof Gawkowski.

Za skuteczną walkę z tego typu treściami odpowiada Dyżurnet.pl. Przyspiesza reakcję służb i usuwanie treści z internetu 90 proc. przypadków zamieszczanych na serwerach w Polsce jest usuwanych w ciągu 48 godzin od zgłoszenia. 85 proc. znika w ciągu 24 godzin od zgłoszenia. Szybkie reagowanie służb to podstawa w przypadku zwalczania tego typu przestępstw.

– Ochrona dzieci w internecie to wysiłek nas wszystkich. Zarówno zespołów reagujących, które działają, aby ograniczyć dystrybucję materiałów, jak i platform internetowych i policji. Ale to też działania rodziców oraz wszystkich użytkowników internetu. Przez lata zmieniają się technologie, które sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych zjawisk, ale również pojawiają się nowe narzędzia, które pomagają w walce przeciwko dystrybucji nielegalnych treści – zapewnia Martyna Różycka, kierowniczka zespołu Dyżurnet.pl.

Dyżurnet.pl – 20 lat walki z nielegalnymi treściami w internecie

Dyżurnet.pl, za który odpowiada NASK, walczy z materiałami przedstawiającymi seksualne wykorzystywanie dzieci. Jego praca to już prawie 20 lat działań i bycie kluczowym punktem kontaktowym do zgłaszania nielegalnych treści w internecie. Szczególnie tych, które związane są z seksualnym wykorzystywaniem dzieci

W związku z ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, NASK-PIB został wyznaczony jako jeden z zespołów reagowania na incydenty komputerowe (CSIRT). Współpraca z innymi specjalistycznymi zespołami oraz przejrzyste procedury pozwalają ekspertom z Dyżurnet.pl zapewnić skuteczne i bezpieczne interwencje. Chronią w ten sposób użytkowników zgłaszających niepokojące treści. Także, z może nawet szczególnie, nieletnich.

Zgłoszenia do Dyżurnet.pl można składać za pomocą formularza czy adresu mailowego. Można to robić również poprzez aplikację mObywatel. W sytuacji zgłoszenia dotyczącego materiałów przestawiających seksualne wykorzystywanie dzieci, twardej pornografii, patotreści, działania są podejmowane natychmiast. Współpracuje przy tym policja oraz inne zespoły reagowania.

Zgłaszanie nielegalnych treści w mObywatelu

Jednym ze sposobów zgłaszania takich treści jest aplikacja mObywatel. Dostępna jest w niej
funkcja zgłaszania nielegalnych treści w ramach usługi „Bezpiecznie w sieci”.

Funkcja pozwala na szybkie i łatwe informowanie o niepokojących materiałach znalezionych w internecie. W tym prezentujących seksualne wykorzystywanie dzieci. Wszystkie zgłoszenia obsługiwane są przez zespół Dyżurnet.pl.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze