Będziemy namawiać samorządy do przejścia w chmurę, to da większą odporność na cyberzagrożenia, niż działanie w pojedynkę – mówił we wtorek na sejmowej Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii pełnomocnik rządu ds. cyfryzacji Marek Zagórski.
Podczas posiedzenia komisji minister wyjaśnił, jak wygląda realizacja założeń “Strategii Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2019-2024”, przedstawił też informacje na temat opracowania i wdrożenia planów dotyczących przygotowania Narodowych Standardów Cyberbezpieczeństwa.
Marek Zagórski zaznaczył, że podczas prac nad rozwijaniem kolejnych strategii planowane rozwiązania są konsultowane z zainteresowanymi stronami, w tym biznesem i organizacjami pozarządowymi. Minister podkreślił, że dzięki tej współpracy wdrażanie nowych rozwiązań dotyczących cyberbezpieczeństwa odbywa się o wiele sprawniej i szybciej.
Pełnomocnik rządu ds. cyfryzacji przypomniał, że na początku 2020 roku zostały opracowane i ogłoszone standardy cyberbezpieczeństwa w chmurach obliczeniowych, w ramach Narodowych Standardów Cyberbezpieczeństwa. Pozwolą one korzystać administracji z tych usług w szerszym zakresie. Obecnie trwają prace nad kolejnymi zestawami wytycznych, w tym dotyczących reagowania na incydenty związane z cyberbezpieczeństwem.
Celem Strategii Cyberbezpieczeństwa RP jest również rozwijanie świadomości społecznej w obszarze bezpiecznego korzystania z wirtualnej przestrzeni, a także zbudowanie silnej pozycji międzynarodowej Polski w obszarze cyberbezpieczeństwa. Według Zagórskiego w 2020 r. kontynuowano prace nad powołaniem wojsk ochrony cyberprzestrzeni oraz unijnym pakietem bezpieczeństwa sieci 5G, tzw. “5G toolboxem”.
Zagórski zapowiedział, że na początku 2021 r. powstanie projekt zmian przepisów, które usprawnią reagowanie i zwalczanie cyberzagrożeń.
Źródło: Portal Samorządowy