TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rynek centrów danych w Polsce

Pojawiła się analiza rynku centrów danych w Polsce i prognozy jego rozwoju na lata 2023-2028 firmy PMR. Uwzględnia ona  zarówno wpływ inflacji, jak i wojny w Ukrainie na ten segment.

W celu stworzenia raportu przeprowadzono bezpośrednie wizyty w 30 czołowych komercyjnych centrach przetwarzania danych w Polsce. Pozwoliło to nie tylko na zbadanie sytuacji obecnej, ale również omówienie trendów na rynku i kierunków jego rozwoju.

W 2030 roku moc polskich centrów danych ma przekroczyć 500 MW. Jest to oczywiście najbardziej optymistyczne założenie. Żeby tak się stało komercyjne serwerownie będą musiały odnotować przyrost mocy o ponad 400 MW. W 2022 r. było to 120 MW.

Raport to nie tylko prognozy samego rynku centrów danych, ale również pokazanie jak rozwoju usług chmurowych wpływa na zwiększenie zasobów infrastrukturalnych w Polsce. Rozwój następuje w oparciu o lokalne CPD jak najnowszy region Google Cloud, zapowiadane jest otwarcie regionu chmurowego w Polsce przez Microsoft. Inwestycje tworzone są również z modelu hybrydowym, gdzie przy współpracy z zewnętrznym partnerem powstają ośrodki własne.

Zgodnie z przewidywaniami PMR zapotrzebowanie na usługi kolokacji w kraju będzie rosnąć. Pojawią się także nowi odbiorcy zagraniczni. Rozwój doprowadzi do większego podziału rynku na część hurtową i detaliczną.

Przychody z usług data center wzrosną. Będzie mieć na to wpływ postępująca koncentracja kapitału w Polsce, ale również nowi inwestorzy pojawiający się w naszym kraju. PMR wymienia dostawców usług data center działających w Polsce nastawionych na rynek hurtowy i detaliczny takich jak:
– Data4,
– EdgeConneX,
– Vantage Data Centers,
– Equinix Poland,
– Atman.

Klienci to głównie dostawcy chmury publicznej AWS, Google i Microsoft. Wybór danego centrum danych jest podyktowany różnymi przesłankami, z których najważniejsze jest bezpieczeństwo, ale też cena czy elastyczność i skalowalność rozwiązania.

Ponad 60 proc. całkowitej komercyjnej powierzchni serwerowej w Polsce zapewnia Warszawa. Na drugim miejscu jest Kraków z 10 proc., trzecie zajmuje Poznań z 8 proc. W związku z sprawą 3S Data Center – nowym obiektem komercyjnym powstałym w Gdańsku na liście pozycję poprawiło także to miasto.

Źródło: mypmr.pro

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...