Rosja stworzyła nowe narzędzie szpiegowskie. Pozwala ono śledzić aktywność użytkowników szyfrowanych komunikatorów takich jak WhatsApp i Signal. Pozwala to służbom identyfikować osoby, które są przeciwne wojnie w Ukrainie. O sprawie donosi „The New York Times”.
Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) została wyposażone w nowe cyfrowe narzędzia. Pozwalają jej szpiegować codzienną aktywność na smartfonach czy stronach internetowych. Mogą również śledzić niektóre rodzaje aktywności w zaszyfrowanych aplikacjach takich jak WhatsApp czy Signal. Monitorują lokalizację telefonu, identyfikują niby anonimowych użytkowników tych komunikatorów i mają możliwość włamywania się na ich konta.
Sprawę opisał „The New York Times”. W tekście powołał się na dokumenty rosyjskich producentów oprogramowania szpiegującego oraz ekspertów ds. bezpieczeństwa.
„NYT” ostrzega przed działaniem Rosji
„The New York Times” pisze o tym, że Rosja szpieguje własnych obywateli. Powodem jest ich sprzeciw wobec wojny w Ukrainie. Rosyjskie służby poprzez mogą ustalić tożsamość tych osób poprzez śledzenie WhatsAppa czy Signala i prowadzonych tam rozmów. Ponadto mają dostęp do przesyłanych za pośrednictwem komunikatorów plików.
Oprogramowanie nie może przechwytywać określonych wiadomości, ale może określić, czy ktoś używa wielu telefonów, mapować ich sieć relacji, śledząc komunikację z innymi, a także dokładnie ustalić, które telefony były w określonych lokalizacjach w danym dniu. Inny produkt może gromadzić hasła wprowadzane na niezaszyfrowanych stronach internetowych – pisze „The New York Times”.
Narzędzie szpiegowskie firmy kontrolowanej przez rosyjskiego oligarchę
Za powstanie narzędzi szpiegowskich, w które wyposażono Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji, odpowiedzialna jest grupa Citadel. W przeszłości kontrolował ją oligarcha Aliszer Usmanow, który z FSB współpracował.
„The New York Times” zauważa, że do te pory Rosja nie posiadała tak skutecznych metod inwigilowania jak Chiny i Iran. Dzięki nowym zdobyczom technologicznym dogania osiągnięcia tych państw w kwestiach szpiegowskich.
– Chiny są szczytem cyfrowego autorytaryzmu. Ale w Rosji czynione są wzmożone starania, by zreformować regulacje sieci na chiński wzór. Rosja wyjdzie z tego jako konkurent chińskich firm – powiedział “NYT” Adrian Shahbaz, ekspert ośrodka Freedom House.
W dodatku rosyjskie firmy planują eksport swoich narzędzi za granicę. W planach są kraje Europy Wschodniej, Azji Środkowej, Afryki i Ameryki Południowej.
Źródło: next.gazeta.pl