W Rosji właśnie odbyły się testy z „zapewnienia bezpiecznego działania” Runetu. Ćwiczenia mają zademonstrować, jak rosyjski segment internetu będzie funkcjonował po odłączeniu od globalnej sieci. Przygotowania do testu trwały od kilku miesięcy. Aleksandr Żarow (szef Roskomnadzoru czyli agencji nadzorującej sferę komunikacji elektronicznej w Rosji) informował we wrześniu tego roku, że rozpoczęto montaż urządzeń, które pozwolą odizolować rosyjskich internautów od świata zewnętrznego. Kierujący testami wiceszef ministerstwa łączności Aleksiej Sokołow, powiedział, że celem testów jest zapewnienie stałego funkcjonowania internetu w Rosji „w dowolnych warunkach”.
“Dziś opracowujemy zagrożenia w sferze elektroenergetycznej. Planujemy, że będziemy przeprowadzać podobne testy w dziedzinie transportu, przemysłu itd.” – cytuje agencja RIA Nowosti.
Ministerstwo łączności podkreśliło, że testy mają charakter „badawczy”. Niezauważalny dla zwykłych użytkowników internetu, ponieważ ćwiczenia odbyły jedynie „w określonych segmentach, na wydzielonych stanowiskach i poligonach”. Rząd utrzymuje, że z pomocą suwerennego internetu chce zabezpieczyć kraj przed cyberatakami. Krytycy podkreślają, że może to zaostrzyć cenzurę w kraju. Media niezależne oceniają, że rozwiązania zapisane w nowych regulacjach mają stworzyć możliwość zamknięcia ruchu internetowego wewnątrz kraju.
Prawo o tzw. suwerennym Runecie weszło w życie 1 listopada. Ustawa zakłada, że w razie zagrożenia państwowy regulator mediów i internetu czyli Roskomnadzor przejmie scentralizowane zarządzanie rosyjskim internetem. Zgodnie z ustawą Roskomnadzor będzie filtrować ruch internetowy poprzez specjalne systemy, a operatorzy internetowi otrzymają w tym celu stosowny sprzęt. Ustawa przewiduje również powołanie specjalnego centrum monitoringu, które będzie zarządzać internetem w sytuacjach krytycznych w podległej Roskomnadzorowi służbie częstotliwości radiowych.
W Rosji pojawi się również wykaz punktów wymiany ruchu internetowego między sieciami rosyjskimi i globalnymi. Cały ruch internetowy będzie przechodził tylko przez punkty, które znajdą się w rejestrze, a żeby się w nim znaleźć, punkty będą musiały spełniać odpowiednie kryteria. Opracowaniem tych kryteriów zajmie się Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB). Przepisy przewidują, że testy bezpieczeństwa Runetu będą odbywać się nie rzadziej niż raz w roku.
Źródło: Belsat.eu