TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Relacja z MiŚOT Meeting 2019-05-13/15

Baczność! MiŚOT Meeting!

Jeśli ten zwrot przywołuje u Was setki wspomnień, to edycja wiosenna sprawiła, że do kolekcji trafiło ich jeszcze więcej. Spotkanie Małych i Średnich Operatorów Telekomunikacyjnych odbyło się 2019-05-13/15 w Hotelu Stok w Wiśle, a motywem przewodnim było wojsko i militaria. Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie e-Południe, iNET Group, EPIX i Projekt MdM, na piątkę zrealizowali stronę wizualną konferencji – dominowało moro, a także mundury i podobne aspekty tematyczne. Nie obyło się też bez replik broni. Konferencja posłużyła za część celebracji roku 2019 jako Roku Lokalności. Integracja MiŚOT-ów to ważne zadanie operacyjne!

Ze względu na chęć zapewnienia dobrej zabawy uczestnikom, przy wyborze terminu konferencji organizatorzy zawsze biorą pod uwagę to, aby było ciepło i słonecznie. Nasz majowy, zimny i deszczowy czas w Wiśle pokazał, że jedyną pogodą, jaka ma znaczenie, jest pogoda ducha organizatorów, prelegentów, wystawców i uczestników, a ta zaś niesie za sobą wspaniałą i gorącą atmosferę.

 

Dzień 0

W dniu zero na uczestników czekało 6 specjalistycznych warsztatów – w formie technicznych i prawnych case study oraz coachingu grupowego. Odbyły się także tradycyjnie Konsultacje KIKE. Tego dnia na MiŚOT-ów czekała też pożywna grochówka pod chmurką, jak przystało na event w wojskowym klimacie. Wieczór dnia zero to oczywiście również impreza Before Party, podczas której uczestnicy bawili się w Chacie Grillowej i brali udział w wielu militarnych konkurencjach.

Dzień 1

Pierwszego dnia właściwej konferencji – po uroczystym otwarciu MM – część merytoryczną rozpoczęła prelekcja “Fuckup mały i duży” prowadzona przez Adama Haertle z Zaufanej Trzeciej Strony. Następnie, uczestnicy mogli wziąć udział w trzech ścieżkach tematycznych:

  • poszukującej – idealnej dla tych, którzy są na etapie poszukiwania sprawdzonych rozwiązań,

  • rozwojowej – stworzonej z myślą o MiŚOT-ach, którzy osiągnęli już pewną stabilizację na rynku, a jednocześnie są głodni nowych pomysłów usprawniania swoich biznesów,

  • oraz mistrzowskiej – zaprojektowanej dla firm swobodnie działających na rynku, które szukają inspiracji do tego, by wypłynąć na szerokie wody.

Duch współpracy przewijał się podczas wszystkich trzech dni MM. Warto wspomnieć o panelu zatytułowanym „Dlaczego warto być MiŚOT-em – czyli co zrobić, by nie płakać jesienią”. Najważniejszą informacją dla uczestników był plan działania i promocji marki MiŚOT, który oparty jest na dwóch stronach internetowych: mistrategia.misot.pl oraz misot.pl. MiStrategia, jako wiodący temat konferencji, przewijała się zarówno podczas licznych wystąpień, jak i dyskusji wśród operatorów.

Ponadto, uczestnicy MM dowiedzieli się o nowościach w projektach EPIX / Tele.Centrum / MdO / MdM podczas panelu „Projekty e-Południe dla MiŚOT”. Z kolei Grzegorz Szeliga i Marcin Sławek z iNET Group przeprowadzili prelekcję dotyczącą “zasad walki” na niełatwym rynku telekomunikacyjnym. Jej tematyka oraz sposób zaprezentowania treści doskonale zgrały się z wojennym motywem wiosennego Meetingu.

Swój panel zaprezentowała także Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej – przedstawiono priorytetowe działania, wśród których szczególnie rozbudowaną dyskusję z udziałem publiki wywołał temat dostępu do kanalizacji kablowej i kabli. Poruszono również temat bycia swoistym Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców, a także stwierdzono, że trwają intensywne prace nad rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi IPTV (wraz z wynikami ankiety).

Spragnionych wiedzy czekały kolejne szkolenia, których tematyka była niezwykle zróżnicowana – od technikaliów, po aspekty prawne i zarządzanie. Wśród najciekawszych szkoleń technicznych wyróżnić należy:

  • Jak zaprojektować i wdrożyć pojemną i wydajną sieć bezprzewodową z wykorzystaniem MikroTik CAPsMAN,

  • Ochrona usług dostępu do Internetu przed atakami DDoS,

  • Ten światłowód to ja wolę bezprzewodowy – zaawansowane rozwiązania budowy sieci abonenckiej w relacji PMP i PTP,

  • Nowoczesne koncepcje przywództwa – jak tworzyć zwinne organizacje,

  • Jak się zachować w przypadku uszkodzenia sieci telekomunikacyjnej – czyli o dochodzeniu odszkodowania od sprawców oraz ubezpieczycieli,

  • Jak budować wartość firmy, którą zauważą klienci i czerpać z niej wymierne korzyści?

Pierwszy dzień konferencji zakończyło tradycyjnie już XBEST Party, podczas którego uczestnicy mieli do wyboru ponownie wiele możliwości rozrywki. Ci, którym zależało na wyciszeniu się i spokojnych rozmowach, mogli spędzić wieczór w Strefie Cichej Rozrywki, a ci, którym nogi rwały się do tańca, mogli spróbować swoich sił na parkiecie w Strefie Głośnej. Do dyspozycji była również Strefa 3S, gdzie sponsor zapraszał do w pokera czy blackjacka. Ponadto, imprezie towarzyszyły liczne występy taneczne i konkursy w militarnym klimacie.

 

Dzień 2

Drugi dzień Meetingu rozpoczął II Biegu o Puchar KLARP. Pogoda nie rozpieszczała, jednak armia MiŚOT-ów stawiła się w ogromnej liczbie na linii startowej. Następnie trener mentalny oraz kapitan reprezentacji Polski AMP Futbol opowiedzieli, jak budować mistrzowskie zespoły. Z kolei Dariusz Wylon z Corporate Coaching Academy przedstawił nowoczesne koncepcje przywództwa, czyli jak tworzyć zwinne organizacje. Ponadto, Łukasz Bazański z kancelarii itB Legal przeprowadził panel o telekomunikacyjnych obiektach budowlanych i trybach realizacji inwestycji.

Między aktywnościami odpocząć można było w specjalnie przygotowanej strefie MELINA MiŚOT Ⓡ. Właśnie tam uczestnicy mogli dołączyć do MiStrategii. Znajdował się tam również specjalnie przygotowany Bar i Stacja Regeneracja, gdzie operatorzy mogli w spokoju pracować lub prowadzić rozmowy w kuluarach. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się też Punkt Wydawania Prezentów. Nagrody czekały m.in. na zbieraczy rozsianych po hotelu QR-kodów.

Dzięki dostępności Meetingu w aplikacji Eventory wszyscy uczestnicy mieli dostęp do agendy i harmonogramu poszczególnych prelekcji i atrakcji za pomocą kilku kliknięć. Dało się zauważyć, że zdało to egzamin – posiadanie takiej wiedzy pod ręką ułatwiło wszystkim meandrowanie między salami wykładowymi.

Niezmiernie cieszą także wysokie oceny poszczególnych aktywności, treningów i wykładów, które zebrane zostały przez organizatorów poprzez aplikację Eventory. Z głosów uczestników oceniających prelekcje wynika jednoznacznie, że ich jakość była na wyjątkowo dobrym poziomie. Opinia uczestników ma zawsze ogromny wpływ na kształt kolejnych edycji MM. Wyjątkowo bogata i atrakcyjna część merytoryczna to zasługa pracy Moniki Kosińskiej będącej dyrektorem programowym konferencji – przygotowana agenda w sposób kompleksowy zapewniła solidną dawkę wiedzy dla wszystkich. Nie możemy się doczekać kolejnych szkoleń i wykładów!

Na zakończenie warto podkreślić, że MiŚOT Meeting po raz kolejny cieszył się bardzo wysoką frekwencją.

Zanim jednak zaprosimy Cię na kolejną edycję, zapraszamy do podzielenia się swoją opinią na temat organizacji minionego MM. Wypełnij ankietę tutaj:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfPfhLrFd-tU9qmxd8KOs7z5fudTMwxZcG-XSAl9160nESWPg/viewform

Jeszcze raz dziękujemy za zaufanie i do zobaczenia podczas jesiennej edycji!

Michal.Koch
Michal.Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze