TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Media i telekomunikacja w świecie VUCA – relacja z konferencji PIKE

49. Międzynarodowa Konferencja i Wystawa PIKE odbyła się 3 – 5 października 2022 roku w Hotelu Copernicus w Toruniu. Hasłem przewodnim wydarzenia było „Media i telekomunikacja w świecie VUCA”.

Termin VUCA jest akronimem odnoszącym się do zmienności (volatility), niepewności (uncertainty), złożoności (complexity) oraz niejednoznaczności (ambiguity) ogólnych warunków i sytuacji. Doskonale więc wpisuje się w obecną kondycję świata targanego konfliktami zbrojnymi, pandemią oraz kryzysem gospodarczym.

Ważnym punktem konferencji były rozmowy jeden na jeden. Dzięki temu uczestnicy PIKE mogli posłuchać pojedynków Janusza Cieszyńskiego, sekretarz stanu i pełnomocnika rządu do spraw cyberbezpieczeństwa z Januszem Kosińskim, członkiem rady cyfryzacji, oraz Yuriy’ego Matsyka, ministra cyfrowej transformacji Ukrainy z Ireneuszem Piecuchem, partnerem zarządzającym kancelarią prawną Kibil Piecuch i Wspólnicy. 

W dyskusji dotyczącej perspektyw rozwoju rynku komunikacji elektronicznej udział wzięli Jacek Oko, prezes UKE i Wojciech Dziomdziora, radca prawny i General Counsel w Grupie Nexera.

Wielka Gala z okazji 30-lecia Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej odbyła się natomiast wieczorem w teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. 

Nie zabrało też wyróżnień personalnych. Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, został tegorocznym laureatem nagrody Złotej PIKE, która przyznawana jest od 2007 r. osobom i przedsiębiorstwom przyczyniającym się do rozwoju branży medialnej w Polsce.

W ramach konferencji PIKE odbyło się też Forum Telewizji Lokalnych.

Co z KPO i FERC?

Marcin Łukasiewicz, naczelnik wydziału Departamentu Telekomunikacji KPRM, przedstawił najnowsze informacje dotyczące Krajowego Planu Odbudowy i programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy. Urzędnik przyznał, że podległa mu jednostka pracuje tak, jakby środki pieniężne z powyższych funduszy były już dostępne. Polska ma więc otrzymać 2,6 mld EUR na wsparcie szybkiego internetu stacjonarnego i rozwój sieci 5G.

Mają być przeprowadzone dwa równoległe, ogólnopolskie konkursy, które docelowo mają dotyczyć obszarów białych plam NGA (ale tylko tych, na których obecna przepustowość internetu wynosi poniżej 30 Mbps). Obowiązywać mają stawki jednostkowe  – waloryzacja nastąpi po osiągnięciu kamieni milowych. Beneficjent będzie musiał przedstawić dowód pokrycia zasięgiem zabudowy, a wypłata nastąpi według stawek zgrupowanych w przedziałach. Stawki jednostkowe mają uprościć procedurę aplikowania i uniemożliwić ominięcie prawa o zamówieniach publicznych.

Aplikowanie o środki będzie podlegało następującym kryteriom:

  • minimalizowanie wkładu własnego,
  • doświadczenie wnioskodawcy jako kryterium formalne,
  • limit 15 proc. alokacji na jednego wnioskodawcę,
  • nieograniczony w czasie, aktywny dostęp hurtowy,
  • wymagania techniczne, czyli 100 Mbps z możliwością zwiększenia do 1 Gbps.

Waloryzacja stawek ma pokrywać wzrost kosztów wykonania inwestycji. Koszty utrzymania nie będą brane jako koszt kwalifikowany.

Kryzys gospodarczy okiem ekspertów

Sporo miejsca poświęcono inflacji. Prelegneci podkreślili, że wpływ kryzysu gospodarczego na inwestycje i rozwój gospodarczy obecnie jest znaczny. Na ten temat dyskutowali Janusz Kosiński oraz prof. Paweł Wojciechowski, przedstawiciel firmy konsultingowej Whiteshield. Eksperci przewidują, iż inflacja będzie się utrzymywała. Sytuacji nie poprawią też zapowiadane instrumenty fiskalne, których celem ma być łatanie dziur budżetowych i ochrona miejsc pracy.

Prof. Wojciechowski krytycznie wyraził się o inicjatywie rządu, która dotyczy walki z kryzysem: – Pomysł opodatkowania dużych przedsiębiorstw zwany z przecieków „daniną Sasina” został skompromitowany ze względu na brak celowości tego rozwiązania.

Wyzwania telekomunikacji

Eksperci dyskutowali także o otwartych sieciach światłowodowych. Marta Wojciechowska, prezeska zarządu Fiberhost, podniosła temat wzrostu kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa w obliczu kryzysu. Zgodnie z jej obliczeniami koszty energii wzrosły o 70 proc., wynagrodzenia pracowników o 33 proc., a wydatki związane z budową – 30 proc.

Do klauzul waloryzacyjnych odniósł się Jacek Wiśniewski, prezes zarządu Nexery: – Jako rynek telekomunikacyjny musimy mówić jednym głosem o klauzulach waloryzacyjnych w umowach. Trzeba to zrobić w krótkiej perspektywie czasowej, żeby zwiększyć przewidywalność. Świat się zmienia. Ustalenie zasad na rynku hurtowym i detalicznym – trzeba to uregulować.

Michał Bartkowiak, prezes zarządu Vectry, mówił natomiast o konieczności utrzymania infrastruktury krytycznej. 

Branża jest niedoceniona. Utrzymujemy inwestycje oraz inwestujemy w cyberbezpieczeństwo. Musimy więc utrzymać wzrost ruchu sieciowego. Niestety branża nie otrzymuje wsparcia ze strony państwa. Potrzebujemy też regulacji oraz zapewnienia, że zostaną wprowadzone – skonkludował.

Przywołano również kwestię podwyżek cen za usługi internetowe, które mogą prowadzić do zwiększenia cyfrowego wykluczenia wśród obywateli. Zaoponował wtedy Andrzej Abramczuk, prezes zarządu Netii, który posłużył się przykładem platform streamingowych: 

Skoro streaming podwyższa opłaty dwukrotnie, a my nie, w jaki więc sposób możemy dostarczać odpowiednio jakościową usługę? Nie mówię o wielkich podwyżkach, ale o drobnych korektach – powiedział.

Podczas konferencji rozmawiano też o nadchodzących trendach w branży telekomunikacyjnej, o równości nadawców na rynku medialnym, a także o tym, czego nauczyła nas wojna w Ukrainie w kontekście wydajności sieci oraz cyberbezpieczeństwa.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...