TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rekordowe środki UE na cyfryzację Polski

Rok 2021 ma być czasem realizacji planów cyfryzacji Polski. Pomogą w tym rekordowe środki na cyfryzację z nowej perspektywy unijnej.

Członkowie GovTech KPRM twierdzą, że wykorzystanie środków z perspektywy unijnej oraz tych w ramach REACT EU i KPO pozwoli zwiększyć konkurencyjność międzynarodową Polski, ale także podniesie komfort życia Polaków. Kluczowe projekty, które będą dzięki nim realizowane, to Akademia Innowacyjnych Zastosowań Technologii Cyfrowych (AITECH) i kontynuacja Programu Rozwoju Kompetencji Cyfrowych, a także budowa systemu SEPIS – cyfryzacja procesów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

W zapowiedziach pojawił się system e-Doręczeń . Powstanie tego projekt wynika z ustawy o doręczeniach elektronicznych pozwalających obywatelom na korespondencję z urzędami. Pierwsze jego elementy maja pojawić się w drugim kwartale 2021 r.

Duży zakres działań związany jest z obszarem technologii chmurowych dla sektora publicznego m.in. projekt ZUCH. Zamawianie Usług Chmurowych ma być platformą zakupową, która umożliwi jednostkom publicznym kupno usług chmurowych i hostingowych w sposób ustandaryzowany i bezpieczny, wspierający gospodarność i prywatność.

W tym obszarze Centrum GovTech chce współpracować z firmą Microsoft. Jak zapewniają pracownicy centrum nie będzie to porozumienie o charakterze komercyjnym, a „Microsoft nie będzie traktowany na preferencyjnych zasadach”. Nie jest to również współpraca na wyłączność i możliwe, że w przyszłości będą podpisywane takie porozumienia z innymi podmiotami. “Planujemy zawierać w ten sposób więcej porozumień z innymi, także oczywiście polskimi firmami, tak by pokryć maksymalnie szeroki obszar rynku” – dodali przedstawiciele zespołu.

Ponadto planowany jest system wspomagające obieg dokumentów (EZD RP) oraz rozwój portalu GOV.pl, który już obecnie zawiera 1000 witryn publicznych.

W roku 2021 będą również kontynuowane prace nad rozwojem Cyfrowej Tożsamości, której celem jest powszechny dostęp do Profilu Zaufanego, Węzła Krajowego czy Węzła Transgranicznego. Dlatego otwierane będą kolejne obszary związane z elektronicznym uwierzytelnianiem tożsamości.

Źródło: PAP

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze